Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) jest to choroba neurologiczna, która jest dziedziczona lub rozwija się w efekcie oddziaływania rozmaitych czynników środowiskowych. W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia neuronów ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Stwardnienie zanikowe boczne rozwija się w średnim i starszym wieku i objawia się głównie osłabieniem siły mięśni oraz ich zanikiem, a także poważnych dysfunkcji oddechowych. Najczęstszą przyczyną zgonów u pacjentów cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne jest zachłystowe zapalenie płuc.
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/stwardnienie-zanikowe-boczne-przyczyny-objawy-leczenie/
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest i skąd się bierze?
Boczne jest to choroba zwyrodnieniowa o charakterze wielu układowym i wieloczynnikowych. Oznacza to, że atakuje stopniowa poszczególne układy ludzkiego organizmu.
Mechanizmem stwardnienia zanikowego bocznego jest uszkodzenie obwodowego i ośrodkowego neuronu ruchowego oraz będące jego następstwem postępujące zwyrodnienie włókien neuronowych, które zaopatrują mięśnie. Taki rodzaj uszkodzeń prowadzi w konsekwencji do porażenia neuronów ruchowych, stopniowego upośledzenia lub zaniku mięśni, a także niedowładu różnych części ciała.
Jakie są objawy stwardnienia zanikowego bocznego?
Początek stwardnienia zanikowego bocznego może być lekki, ponieważ objawy są bagatelizowane, ale stopniowo rozwija się w bardziej zaawansowane osłabienie lub androfilia, które mogą nasuwać podejrzewanie SLA.
Niektóre z wcześniejszych objawów obejmują:
- niewyraźną mowę
- osłabienie mięśni u rąk, nóg, szyi lub przepony,
- trudności z żuciem lub połykaniem
- sztywne mięśnie
- skurcze mięśni w ramieniu, nodze lub języku
Pierwsze symptomy SLA
Dla sporej ilości osób pierwsze symptomy choroby mogą pojawić się w obrębie kończyn górnych. Wówczas każdy doświadczają trudności z wykonywaniem prostych zadań, takich jak zapinanie guzików koszuli, pisanie czy obracanie klucza w zamku. W innym przypadku objawy mogą dotyczyć kończyn dolnych i dotyczyć niezręczności podczas chodzenia lub biegania, a także częstego potykania się.
Osoby dotknięte chorobą SLA również stoją w obliczu zwiększonego ryzyka zapalenia płuc w późniejszym stadium choroby. Oprócz skurczu mięśni pojawia się dyskomfort, który może rozwinąć się w bolesną neuropatia.
Zobacz też: http://www.30wtrampkach.pl/zespol-nerczycowy-czym-jest-i-jakie-sa-jego-objawy/