Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest i jakie są jego objawy? 

0
1746
stwardnienie zanikowe boczne

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) jest to choroba neurologiczna, która jest dziedziczona lub rozwija się w efekcie oddziaływania rozmaitych czynników środowiskowych. W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia neuronów ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Stwardnienie zanikowe boczne rozwija się w średnim i starszym wieku i objawia się głównie osłabieniem siły mięśni oraz ich zanikiem, a także poważnych dysfunkcji oddechowych. Najczęstszą przyczyną zgonów u pacjentów cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne jest zachłystowe zapalenie płuc. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/stwardnienie-zanikowe-boczne-przyczyny-objawy-leczenie/ 

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest i skąd się bierze? 

Boczne jest to choroba zwyrodnieniowa o charakterze wielu układowym i wieloczynnikowych. Oznacza to, że atakuje stopniowa poszczególne układy ludzkiego organizmu. 

Mechanizmem stwardnienia zanikowego bocznego jest uszkodzenie obwodowego i ośrodkowego neuronu ruchowego oraz będące jego następstwem postępujące zwyrodnienie włókien neuronowych, które zaopatrują mięśnie. Taki rodzaj uszkodzeń prowadzi w konsekwencji do porażenia neuronów ruchowych, stopniowego upośledzenia lub zaniku mięśni, a także niedowładu różnych części ciała.

Jakie są objawy stwardnienia zanikowego bocznego? 

Początek stwardnienia zanikowego bocznego może być lekki, ponieważ objawy są bagatelizowane, ale stopniowo rozwija się w bardziej zaawansowane osłabienie lub androfilia, które mogą nasuwać podejrzewanie SLA. 

Niektóre z wcześniejszych objawów obejmują: 

  • niewyraźną mowę
  • osłabienie mięśni u rąk, nóg, szyi lub przepony, 
  • trudności z żuciem lub połykaniem
  • sztywne mięśnie
  • skurcze mięśni w ramieniu, nodze lub języku 

Pierwsze symptomy SLA 

Dla sporej ilości osób pierwsze symptomy choroby mogą pojawić się w obrębie kończyn górnych. Wówczas każdy doświadczają trudności z wykonywaniem prostych zadań, takich jak zapinanie guzików koszuli, pisanie czy obracanie klucza w zamku. W innym przypadku objawy mogą dotyczyć kończyn dolnych i dotyczyć niezręczności podczas chodzenia lub biegania, a także częstego potykania się. 

Osoby dotknięte chorobą SLA również stoją w obliczu zwiększonego ryzyka zapalenia płuc w późniejszym stadium choroby. Oprócz skurczu mięśni pojawia się dyskomfort, który może rozwinąć się w bolesną neuropatia. 

Zobacz też: http://www.30wtrampkach.pl/zespol-nerczycowy-czym-jest-i-jakie-sa-jego-objawy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here