Na czym polega badanie PET/CT?

0
1759

Nowoczesny skaner PET/CT pozwala określić dokładny kształt organów, ocenić ich funkcjonowanie, a także stwierdzić zmiany metaboliczne w komórkach. Dzięki zaawansowanej technice otrzymany obraz jest trójwymiarowy. Kiedy wykonuje się badanie PET-CT?

Pozytonowa tomografia emisyjna (positron emission tomography), tzw. PET, to nowoczesna metoda obrazowania stosowana m.in. w badaniu mózgu oraz serca. Pozytonowa tomografia emisyjna wykorzystywana jest w onkologii oraz w przypadku wybranych schorzeń kardiologicznych i neurologicznych takich jak np. choroba Alzheimera. Dzięki badaniu PET można wcześniej niż za pośrednictwem rezonansu magnetycznego i tomografii wykryć niepokojące zmiany w organizmie.

Jak wygląda badanie PET-CT?

Badanie PET-CT łączy w sobie dwie metody diagnostyczne – PET i klasyczną tomografię komputerową (CT). Przed badaniem pacjentowi podaje się zastrzyk ze znakowaną radioaktywnym fluorem glukozą. Następnie – przez około godzinę – pacjent przebywa w pozycji leżącej w zaciemnionym pomieszczeniu. Po tym czasie zostaje umieszczany w skanerze, w którym – dla uzyskania jak najdokładniejszych wyników – nie powinien się ruszać.

Cyfrowy skaner PET rejestruje promieniowanie, które powstaje w organizmie wskutek zderzenia elektronów z pozytonami. Źródłem promieniowania jest podana badanemu substancja promieniotwórcza. Skaner PET/CT wykrywa zachodzące reakcje – a że podana pacjentowi substancja gromadzi się w większym stopniu w komórkach chorych niż zdrowych – zmienione chorobowo komórki różnią się od innych na obrazie w monitorze. Chcesz uzyskać więcej informacji na temat skanerów PET/CT? Znajdziesz je na stronie Philips Healthcare https://www.philips.pl/healthcare/solutions/advanced-molecular-imaging

Dostępność badania PET-CT

Dostępność badania jest dość ograniczona. PET-CT nie jest badaniem profilaktycznym, w związku z czym nie przeprowadza się go u osób, w których rodzinie np. wystąpił nowotwór.

Jest natomiast badaniem specjalistycznym – w związku z tym cena jego wykonania w prywatnej placówce medycznej jest dość wysoka i różni się m.in. w zależności od badanej części ciała i użytego izotopu. Zbadanie jednego narządu – serca lub mózgu – wiąże się z wydatkiem od ok. 3300 zł do 6000 zł.

Badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia tylko w niektórych przypadkach – m.in. w chorobach nowotworowych gdy inne badania okazały się niemiarodajne czy w chorobach serca gdy niezbędna jest np. ocena żywotności mięśnia sercowego.

Pozytonowa tomografia emisyjna umożliwia identyfikację bardzo wczesnych zmian nowotworowych, pozwala ocenić zaawansowanie choroby i określić zasięg guza, co w przypadku innych metod diagnostycznych nie zawsze jest możliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here