Metoda nauki języka obcego, prosta i skuteczna

0
1803
Metoda nauki języka obcego

Uczymy się jak dzieci. Brzmi obiecująco, prawda? W końcu powszechnie wiadomo, że dzieci przyjmują nową wiedzę znacznie łatwiej niż dorośli. Chłoną ją jak sucha gąbka wodę. Poza tym każdy był kiedyś dzieckiem i każdy z nas ma udane doświadczenie w nauce co najmniej jednego języka. Języka, którym posługuje się od najmłodszych lat. Jest to język ojczysty.

Macierz – cóż to takiego?

Opiera się na tzw. macierzach językowych. Są to krótkie dialogi lub monologi, które zawierają słownictwo podstawowe i elementy podstawowej gramatyki. W sumie potrzeba 25-30 tekstów po 15-50 sekund.

Istotą tej metody jest to, że najpierw musisz wielokrotnie słuchać tych tekstów, a następnie, kopiując spikera, czytać je głośno i wyraźnie, aż oba te procesy staną się łatwe i naturalne. Mózg i wszystkie zaangażowane mięśnie przyzwyczajają się, przyswajają nowy dźwięk i obrazy liter. Znaczenie słów i gramatyki macierzy można analizować równolegle, a podczas tego kursu języka angielskiego są one dobrze zapamiętywane.

Co więcej, im dłużej i wyraźniej mówisz, a zatem im silniej aparat mowy dostosowuje się do nowych dźwięków, tym lepiej rozpoznajesz mowę ze słuchu.

Jakie jest podobieństwo do dzieci?

W tym, że uczą się języka w następującej kolejności: słuchanie — analiza — naśladowanie. Słuchają dorosłych, stopniowo zaczynają rozróżniać dźwięki i ich kombinacje, a następnie próbują je skopiować.

Kolejny krok

Kurs języka angielskiego po zakończeniu pracy z macierzami pozwala przejść do drugiego etapu metody — czytania literatury.

Książki muszą być obszerne i interesujące i czytać je przy należy minimalnym użyciu słownika.

Stopniowo, na podstawie materiału z matryc, kontekstu i faktu, że słowa są często powtarzane, możliwe jest zrozumienie i zapamiętanie coraz większej liczby konstrukcji słownictwa i gramatyki. Prowadząc kurs języka angielskiego metodą matryc zawsze przed oczami są przykłady wprowadzone wcześniej.

Niestety są i słabsze strony

Niektórzy mogą wydawać się bardzo znudzeni, powtarzając i czytając ten sam dialog. Nie należy jednak od razu odrzucać metody. Stanowi ona solidną podstawę. W ciągu około roku można opanować język w stopniu wystarczającym do komunikacji domowej, oglądania telewizji i czytania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here