Lampy wiszące w jadalni – oświetlenie funkcjonalne i budujące atmosferę!

0
1604

Chyba każdy, kto stoi przed zadaniem aranżacji nowego wnętrza miał już za sobą przechadzkę po markecie budowlanym. Sufit pełen lamp wiszących sprawia wrażenie totalnego chaosu. Jak w takich warunkach wybrać dobre oświetlenie? Aby spośród dziesiątek wariantów sprawnie odsiać wzrokowo te, które sprawdzą się w naszej jadalni, podpowiemy czym powinna wyróżniać się lampa wisząca. Jako główne źródło światła musi zostać ona wybrana bardzo rozważnie.

Przy wyborze lampy wiszącej nigdy nie idź na skróty

Znaczenie przy wyborze lampy wiszącej ma kilka czynników. Kierowanie się tylko jednym z nich może sprawić, że wydamy spore pieniądze na lampę wiszącą, która będzie kompletnie niefunkcjonalna i po kilku dniach wrócimy do sklepu po inny model. Otóż, aby wybrać solidną lampę wiszącą musimy znaleźć złoty środek pomiędzy kolorem czy kształtem klosza (aspekty wizualne), intensywnością i zakresem oświetlenia (aspekty funkcjonalne), a także wysokością zawieszenia (aspekty praktyczne).

Aspekty wizualne przy wyborze lampy wiszącej

Lampy wiszące (więcej na lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl) zazwyczaj stanowią bardzo widoczny element w pomieszczeniu, odznaczają się i nieomal wskazują na stół niczym sygnalizator. W takim razie lampa wisząca powinna być traktowana jako jedna z głównych ozdób pomieszczenia, czyli taki element, który wyznacza jego styl. Jadalnie często połączone są z kuchnią, przez co są to wnętrza o ciepłych i pozytywnych barwach (pastelowych, beżowych itp.). Jeśli zarówno meble jak i ściany w pomieszczeniu są bardzo stonowane, lampa wisząca może być dokładnie tym dodatkiem do aranżacji, który przełamie nieco klasykę. Nie dziwmy się więc bardzo ciekawym i nowatorskim modelom, często w czerwieni czy pomarańczu.

Aspekty funkcjonalne przy wyborze lampy wiszącej

Pierwszym, najbardziej poważnym błędem, jaki możemy zrobić kupując lampę wiszącą jest wybór nieodpowiedniego klosza. Jeśli kierujemy się wyłącznie atrakcyjnym designem lampy wiszącej, to możemy przeoczyć fakt, że klosz jest częściowo nieprzepuszczalny i tłumi światło. Co gorsza, niektóre klosze są otwarte ku górze (zamiast ku dołowi), przez co rozpraszają światło po suficie, pozostawiając stół w mroku. To całkowicie niefunkcjonalny wariant – lampy wiszące powinny mieć klosze przepuszczalne i kierujące światło ku dołowi, w najbardziej intensywny sposób. Lampa wisząca jest głównym źródłem światła w sypialni, jednak eksperci od aranżacji wnętrz radzą łączyć je ze światłem kierunkowym.

Aspekty praktyczne przy wyborze lampy wiszącej

Zbyt okazały klosz może sprawić, że jadalnia stanie się miejscem optycznie pomniejszonym. Jeśli zdecydujemy się na powieszenie lampy wiszącej zbyt nisko, może to utrudniać domownikom i gościom komfortowe posilanie się i komunikację. Należy więc idealnie dobrać wymiary klosza lampy wiszącej oraz jej wysokość. Dodatkowym atutem praktycznym jest możliwość regulacji natężenia światła. Przy uroczystym obiedzie może być ono bardziej intensywne, podczas gdy nastrojowy wieczór przy lampce wina wymaga już tylko połowę tej mocy. Warto to uwzględnić przy wyborze lampy wiszącej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here