Wszystko co powinniśmy wiedzieć o recyklingu

0
1080
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o recyklingu

Recykling jest to proces, w wyniku którego przedmioty przez nas wyrzucone zostają przetworzone na dany surowiec. Z tego surowca powstają nowe produkty. Jest to jedna z metod ochrony środowiska, ponieważ znacznie nam pomaga ograniczyć zużycie wszelkich naturalnych zasobów oraz jednocześnie zmniejszyć także ilość odpadów, które trafiają na wysypiska. Pomimo tego, że procesowi temu są poddawane materiały różnego rodzaju, to na pewno najważniejszy jest recykling tworzyw sztucznych. Powiedzmy sobie na ten temat nieco więcej.

Recykling mechaniczny

Każdego kogo interesuje ekologia, powinien także zapoznać się z formami recyklingu. Forma najpowszechniejszą recyklingu jest tak zwany recykling mechaniczny. Jest to także recykling materiałowy. Na czym on polega? Recykling ten polega na przetworzeniu odpadów we wtórny surowiec. Bardzo często pod postacią granulatu, a następnie w wyrobu o identycznej chemicznej strukturze. Jednocześnie niekoniecznie o takim samym przeznaczeniu, co pierwotny wybór. To dzięki temu procesowi właśnie zużyta butelka PET wrócić do nas może pod postacią nowej butelki, bluzy polarowej czy też wrócić może jako długopis. Jednak najważniejszym tutaj elementem jest prawidłowa segregacja odpadów.

Odpowiednia i prawidłowa segregacja odpadów

Podział odpadów na grupy odpowiednie (zależnie od chemicznych związków, z jakich składają się) przebiega po części w sposób automatyczny, a po części w sposób ręczny. Część automatyczna takiego procesu bazuje na przeróżnych technologiach, od stosunkowo bardzo prostej magnetycznej segregacji po metody spektroskopowe zaawansowane, które to „rozpoznają” dane surowce przy pomocy rentgenowskiego promienia, lasera czy też podczerwieni.

Nawet technologie najbardziej zaawansowane nie są w stanie wychwycić wszelkich odpadów nadających się do recyklingu w ich sporej ilości oraz zmieszaniu. W rezultacie, problem rozdziału dalszego należy już do pracowników pracujących w sortowni. To oni właśnie dokonują segregacji ręcznej przy taśmach specjalnych sortowniczych. Ile surowca naprawdę wartościowego umyka ich uwadze można jedynie zgadywać. To dlatego właśnie odpowiednia segregacja śmieci jest bardzo, ale to bardzo ważna już na poziomie naszych indywidualnych gospodarstw domowych. Im zadbamy lepiej sami o to, aby butelka plastikowa po mleku znalazła się w pojemniku na sztuczne tworzywa, a kartonik po butach koniecznie w pojemniku na papier, tym zadanie znacznie łatwiejsze będą mieli pracownicy danej sortowni. Dzięki temu, na pewno wzrośnie sam poziom odzysku surowców oraz także zmniejszy się ilość odpadów, które trafiają na wysypiska.

Jeśli mamy problem z segregacją śmieci, to powinniśmy koniecznie zapoznać się z poszczególnymi instrukcjami. Najgorszy jest początek. Z czasem będziemy pewne kwestie robić już w sposób automatyczny, a więc wejdzie nam to w nawyk. Właśnie, aż do wkroczenia w ten moment musimy być cierpliwi i pilnie się uczyć. Później będzie już łatwo, prosto i przyjemnie.

Dodatkowe informacje: Skup zużytego oleju – sprawdź dodatkowe informacje o recyklingu i ekologii. Dowiedz się, jak postępować ze zużytym olejem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here