Dlaczego warto troszczyć się o relacje z innymi?

0
1091
Relacje międzyludzkie
fot. Pixabay.com

Człowiek jest istotą, która do życia oprócz pożywienia czy wody, potrzebuje także relacji z innymi. W samotności i bez kontaktów z drugim człowiekiem marniejemy, czujemy się źle, a w końcu chorujemy i umieramy. Jest to poparte badaniami naukowymi i udowodnione, że aby dobrze, szczęśliwie i długo żyć, potrzebujemy dbać o relacje z innymi ludźmi w naszym otoczeniu. Jak więc to robić? Oto garść wskazówek, które nam to ułatwią. 

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/relacje-miedzyludzkie-jak-je-budowac-i-troszczyc-sie-o-nie/

Relacje międzyludzkie – dlaczego warto o nie dbać?

Potocznie mówi się, że człowiek jest zwierzęciem stadnym. Ni mniej, ni więcej, oznacza to po prostu, że potrzebuje żyć w otoczeniu innych ludzi. Trudno sobie wyobrazić, że jesteśmy samotną wyspą, dookoła której absolutnie nikogo nie ma. Każdy z nas wchodzi w ciągu życia w jakieś związki, ma przyjaciół, bliższą i dalszą rodzinę. Więzi emocjonalne łączą nas więc naprawdę z wieloma osobami.

To dzięki nim nasze życie staje się pełniejsze, ciekawsze, intensywne. Od innych możemy się dużo nauczyć o sobie samych i o świecie. Ludzie dookoła nas inspirują nas i wspierają w osiąganiu nawet najtrudniejszych celów. Ważne jest również to, że w kryzysie czy problemach mamy dookoła siebie kogoś, kto zawsze wyciągnie do nas pomocną dłoń. Budowanie więzi z innymi daje nam więc dużą satysfakcję, szczęście w życiu i poczucie spełnienia.

Relacje międzyludzkie – jak o nie dbać?

W dzisiejszym świecie, który pędzi przed siebie i w którym czasem trudno nam się zatrzymać, dbanie o relacje międzyludzkie jest szczególnie ważne. Do tego jednak potrzeba dużo motywacji i zaangażowania. Choć z różnych względów nie jest to łatwe, warto się starać. Często wymawiamy się brakiem czasu, możliwości, obowiązkami wobec najbliższych. Tymczasem nie warto zaniedbywać relacji z przyjaciółmi czy ludźmi, którzy nas inspirują i wspierają we wszelkich działaniach. Oni wesprą nas również wówczas, gdy poczujemy, że zaczyna nam brakować sił. Co więc zrobić, aby relacje z innymi ludźmi były w pełni satysfakcjonujące i trwałe? Przede wszystkim:

  • doceniaj to, kogo masz dookoła siebie – dziękuj Twoim najbliższym jak najczęściej za to, że po prostu są;
  • okazuj uczucia swoim najbliższym – nie wychodź z założenia, że oni je znają. Mów więc jak najczęściej „kocham”, „lubię”, „dziękuję”, „tęsknię”, „potrzebuję”;
  • spotykaj się z osobami, na których Ci zależy – nie wymiguj się brakiem czasu czy możliwości, regularne spotykanie się z przyjaciółmi czy znajomymi to podstawa utrzymania relacji.

Zobacz też: http://www.30wtrampkach.pl/kilka-sposobow-na-skuteczne-odchudzanie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here