Przerzedzone włosy są przyczyną kompleksów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Chociaż na rynku można znaleźć wiele kosmetyków, suplementów oraz leków mających zaradzić tej przypadłości, nie wszystkie są skuteczne. Wtedy można poprosić o pomoc chirurga. Wyjaśniamy jakie wady i zalety ma przeszczep włosów!
Przeszczep włosów – dla kogo?
Przeszczep włosów jest najbardziej radykalną metoda leczenia łysienia. Polega na transplantacji tkanki pobranej z owłosionych miejsc skóry głowy lub innych części ciała. Stosuje się ją w sytuacjach, gdy wszystkie inne metody są nieskuteczne. Zwykle jest rozważana w przypadku ostrych przypadków łysienia androgenowego lub plackowatego. Zabieg ten sprawdza się też przy rozległych urazach i oparzeniach głowy.
Przed podjęciem decyzji o leczeniu konieczne jest wykonanie gruntownych badań u trychologa, dermatologa i chirurga. W ten sposób można sprawdzić, czy zabieg jest możliwy, a także jaka metoda transplantacji będzie najlepsza. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/kliniki/zabiegi-przeszczepiania-wlosow/.
Czy warto zdecydować się na przeszczep włosów?
Przeszczep włosów ma wiele zalet, ale też kilka wad. Największą przesłanką do tego, by zdecydować się na taką procedurę, jest znaczna poprawa wyglądu i samopoczucia. Plusem na pewno jest też fakt, że najczęściej wystarczy tylko jeden zabieg. Przy tym jest stosunkowo nieinwazyjny, więc rzadko dochodzi do powikłań.
Do minusów można zaliczyć długi czas oczekiwania na efekty. Okres ten trwa minimum 3-6 miesięcy. Tuż po transplantacji pacjenci często borykają się z bólami głowy i obrzękiem skóry. Problematyczna jest także cena przeszczepu – koszt całej procedury może wynieść nawet 20 tys. zł. Więcej o plusach i minusach zabiegu możesz przeczytać w artykule na stronie: https://szczecinek.com/artykul/czy-leczenie-lysienia/204572.
Jak wyglądają zabiegi przeszczepiania włosów?
Techniki transplantacji nadal są rozwijane i udoskonalane. Współcześnie stosuje się wiele metod. W Polsce najczęstsze są m.in.: FUE, FUT, SAFER, GHO i BHT. Zabiegi przeszczepiania włosów różnią się od siebie przede wszystkim ze względu na miejsca oraz sposoby poboru tkanki.
Podczas procedury wykorzystuje się zespoły mieszkowe (od 1 do 4 włosów z tyłu lub boku głowy), paski włosów (z miejsc odpornych na łysienie) lub nawet pojedyncze mieszki (m.in. z klatki piersiowej, nóg, brzucha). Pobór oraz transplantacja odbywają się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent zazwyczaj nie musi później być hospitalizowany.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.