Problemy ogrodnicze

0
3651
Problemy ogrodnicze

W każdym ogrodzie nadchodzi moment, gdy trzeba skosić trawnik. Wiosną, a szczególnie w kwietniu oraz maju trawy rosną jak szalone, nim się obejrzymy, a za tydzień, dwa znów należy powtórzyć znienawidzoną przez ludzi czynność. Cięcie trawy zaczyna się na przełomie marca/kwietnia, a kończy zazwyczaj we wrześniu lub nawet październiku, trwa więc dwa pełne sezony.

Koszenie trawy jednak nie musi być aż tak ogromną udręką. Warto jeszcze przed posianiem trawy zastanowić się, na jaki gatunek postawimy, ponieważ to wpływa na szybkość i intensywność wzrostu traw. Aby ułatwić cięcie trawy, pomoże dobrze dobrana kosiarka, do mniejszych powierzchni najlepiej nada się elektryczna, a do tych większych spalinowa. Nóż kosiarki musi być też dobrze naostrzony, w przeciwnym wypadku źdźbła będzie rozrywał zamiast efektownie ciąć. Koszenie traw najlepiej jest wykonywać rano do południa lub późnym popołudniem, nie tylko dla naszego komfortu gdy na dworze jest ogromny skwar, ale też ze względu na to, że źdźbła trawy są wtedy bardziej sprężyste, co ułatwia koszenie.

Najłatwiej ciąć jest równolegle lub w tzw. kwadrat. Zdarza się, iż w ogrodzie mamy sporo niedostępnych miejsc jak np. drzewo, krzew, huśtawka w takim wypadku najlepiej jest posiadać specjalnych nożyc lub też podkaszarki, ponieważ zwykła kosiarka i tak nie poradzi sobie z tym zadaniem. Po skończonej pracy należy jeszcze pozbyć się trawy lub też najpierw ją zgrabić, w wypadku np kosy spalinowej, gdzie nie ma zbiornika na trawę. Warto wtedy posiadać kompostownik, gdzie wkładając skoszoną trawę po pewnym czasie powstanie nawóz, który można wykorzystać do roślin w ogrodzie. Można też trawę zostawić, będzie ona wtedy służyć jako nawóz do trawnika.

Zaleca się również, by trawnik po koszeniu intensywnie podlać. Aby umilić sobie czas koszenia wystarczy po prostu posłuchać w tym czasie ulubionej muzyki czy też podcastu na słuchawkach. Nie wolno zapomnieć także o odpowiednim nawodnieniu, gdyż koszenie trawnika to praca często w słońcu. Zresztą nic nie daje takiej satysfakcji jak ukończona praca, piękny trawnik i ten znakomity zapach.

Źródło: https://www.lento.pl/koszenie-traw.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here