Ostroga piętowa – jak poradzić sobie z uporczywym bólem pięty?

0
3824
Ostroga piętowa - jak poradzić sobie z uporczywym bólem pięty?

Ostroga piętowa, jak sama nazwa wskazuje to dolegliwość związana z piętą, a przede wszystkim chodzi tu o stan zapalny w pięcie. Początkowo dotyczy wyłącznie sytuacji, w której odczuwamy ból podczas chodzenia.

Z czasem dolegliwość ta dokucza nam także podczas siedzenia. Czy jest jakiś sposób by sobie z nią poradzić? Zdecydowanie tak. Jaki? Poniżej kilka porad dotyczących tego, jak sobie radzić z ostrogą piętową.

Rozpoznanie ostrogi piętowej i jej objawy.

Z czego wynika ból towarzyszący ostrodze piętowej? Pojawia się on gdy dochodzi do połączenia rozcięgna piętowego z kością pięty. Ocierają się one o siebie stąd pojawia się ból. Możemy rozpoznać to bardzo łatwo, gdyż ten ból jest dosyć charakterystyczny. Przede wszystkim zauważyć to można u osoby starszej. Związane jest to ze zmianami w wyglądzie stóp. Czy ostroga piętowa omija osoby młodsze?

Oczywiście, że nie. Można ją rozpoznać przede wszystkim u osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza uprawiających tak bardzo obciążające dla dolnych partii nóg dyscypliny sportu jak bieganie oraz tenis ziemny. Nie jest to jednak jedyny powód pojawiania się ostrogi.

Ostroga piętowa - jak poradzić sobie z uporczywym bólem pięty?

Do innych należy zakładanie zbyt ciasnego lub po prostu niewygodnego obuwia. Na myśli mam tu także obuwie na wysokim obcasie. Ponadto ostroga piętowa może wynikać z dużej masy ciała, bowiem wzrasta obciążenie na pięty i w ogóle na stopy lub po prostu poprzez kontuzję tej części ciała.

Jak dobrze leczyć ostrogę piętową?

Samo rozpoznanie ostrogi piętowej warto poprzeć ekspertyzą lekarską. Oznacza to nic innego jak to, że leczenie tej dolegliwości najlepiej rozpocząć po konsultacji ze specjalistą w dziedzinie ortopedii. Diagnoza lekarska jest najlepsza jedynie wówczas, gdy lekarzowi uda się zlokalizować precyzyjnie źródło bólu.

Dopiero potem możliwe jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Punktem wyjścia w przypadku leczenia jest zastosowanie odpowiedniej diety. Oczywiście dotyczy to szczególnie osób z nadwagą, jednak im więcej ważymy, tym gorzej dla naszych pięt. W najbardziej łagodnych przypadkach wystarczy stosowanie odpowiedniej wkładki w swoim obuwiu (koniecznie płaskim).

Są jednak przypadki, w których to nie wystarcza i jest ich zdecydowana większość. Wtedy najlepszym sposobem leczenia jest rehabilitacja lub terapia falą uderzeniową.

Leczenie ostrogi piętowej domowymi sposobami.

Jak już wspomniałem, najlepsze nawet chęci nie zastąpią fachowej ekspertyzy lekarskiej. Są jednak sposoby na uśmierzenie bólu. Można je zastosować rzecz jasna bez wychodzenia z domu. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie schłodzenie swoich stóp. Najlepszym wyjściem jest przyłożenie kostek lodu do miejsca bólu na okres nie dłuższy niż 10 minut.

Można pomóc sobie także w inny sposób. Jest to związane z utratą wagi. Nadwaga, jak już wspomniałem obciąża szczególnie dolne partie naszego ciała i jeśli zrzucimy wagę, nasze pięty odczują ulgę. Sam spadek wagi umożliwia uniknięcie także innych objawów, nie dotyczy to tylko ostrogi piętowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here