Muzykoterapia – jakie są zalety tej terapii i jak ona przebiega?

0
3460
Muzykoterapia – jakie są zalety tej terapii i jak ona przebiega?

Sama nazwa wskazuje, że w przypadku zastosowania muzykoterapii, to właśnie muzyka jest najważniejszym jej składnikiem. Nie chodzi tu wyłącznie o słuchanie muzyki w każdym miejscu i o każdym czasie. Przede wszystkim najważniejszy jest ten kontakt z dźwiękiem bez względu na jej formę. Możemy oczywiście słuchać muzyki, ale także możemy śpiewać, komponować lub wpaść w taneczny wir.

Rodzaje muzykoterapii.

Patrząc na fakt, jak złożoną dziedziną w leczeniu pacjentów jest muzykoterapia, oczywistym jest, że można wyróżnić szereg jej typów. Muzykoterapia ponadto powiada szereg różnych typów klasyfikacji. Możemy ją klasyfikować ze względu na sposób prowadzenia, ilość jej uczestników lub ich płeć. Pierwszy z wymienionych typów możemy jeszcze podzielić na ekspresyjną lub odbiorczą.

Muzykoterapia – jakie są zalety tej terapii i jak ona przebiega?

Ekspresyjna polega na komponowaniu, śpiewaniu, ruchu, czy tańcu. Odbiorcza nie wymaga tego wszystkiego, ona jest dużo bardziej pasywną formą, polega na samym słuchaniu muzyki. Podział ze względu na ilość uczestników zależy od tego, czy mamy do czynienia z indywidualnym przypadkiem, czy ze zbiorowością, a jeśli chodzi o płeć, wyróżniamy muzykoterapię heterogenna i homogenną.

Innym, zupełnie odrębnym gatunkiem muzykoterapii jest wykorzystywanie fali dźwiękowej w celu leczenia określonych objawów.

Wskazania i przeciwwskazania odnośnie muzykoterapii.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to faktycznie istnieje tylko jedno. Nie powinno się jej stosować przez długi czas wobec osób, które cierpią na epilepsję muzykogenną. W każdym innym przypadku może być ona stosowana bez przeszkód. Jeśli chodzi o fachowe podejście, to stosuje się ją w przypadku występowania jakichkolwiek zaburzeń u ludzi, zwłaszcza u dzieci, mowa tutaj o zaburzeniach w wykonywaniu czynności najprostszych. Jeśli dziecko nie nadąża za otoczeniem w rozwoju, warto zastosować muzykoterapię.

Przygotowania i przebieg muzykoterapii.

Punktem wyjścia do zastosowania muzykoterapii jest przede wszystkim poznanie pacjenta przez lekarza i określenie jego zaburzeń. Oczywiście nie jest to konieczne, choć pełna współpraca pomiędzy terapeutą a pacjentem jest wskazana. Dlaczego nie zachodzi konieczność? Ponieważ każdy może stosować muzykoterapię bez wychodzenia z domu.

Wystarczy odpowiedni dobór muzyki zgodny z naszymi upodobaniami i zainteresowaniami i będziemy czuli się zrelaksowani i wszystko będzie przychodzić łatwiej. Jeśli jednak decydujemy się na leczenie muzykoterapią poprzez terapeutę, poddajemy się sesjom, podczas których terapeuta obserwuje zmiany zachodzące w naszym zachowaniu lub koordynacji ruchowej. Bardzo często specjalista w konsultacji z pacjentem określa szereg celów, które mają być osiągnięte w wyniku muzykoterapii.

Korzyści wynikające z muzykoterapii.

Muzykoterapia pozwala nam się wyciszyć i uspokoić. Dlatego leczy ona dolegliwości związane z różnego rodzaju zaburzeniami. Kojący charakter muzyki pozwala nam odnaleźć wewnętrzną harmonię i dodać nam pewności siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here