Lampy w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?

0
1711
Lampy w stylu skandynawskim

Styl skandynawski należy chyba do najbardziej uniwersalnych trendów wnętrzarskich, które towarzyszą nam od wielu lat. Wprowadził się do naszych domów, zwiększając ich funkcjonalność i stawiając na spokojny, zrównoważony komfort. Jednym z najważniejszych elementów każdej aranżacji w tym stylu są oczywiście lampy. Czym się wyróżniają produkty oświetleniowe należące do nurtu skandynawskiego? Jeśli chcecie nieco poszerzyć swoją wiedzę na ich temat, to zapraszamy do dalszej lektury.

Lampy skandynawskie – styl, który pokochały miliony

Nie da się ukryć, że lampy, a mówiąc nawet szerzej, elementy wyposażania w stylu skandynawskim, weszły na stałe do kanonu popularnych rozwiązań. Towarzyszą nam od wielu lat i równie dobrze sprawdzają się w Polsce, co w Stanach Zjednoczonych lub Japonii.

Designerom ze Skandynawii udało się wypracować zestaw form, które przypadły do gustu ludziom z różnych kultur. Stworzono prawdziwie globalne wzornictwo.

Szczególnie dobrze widać to właśnie na przykładzie lamp. W ich przypadku forma jest mocno podporządkowana funkcji, co bynajmniej nie oznacza, że zatraciła swoje walory dekoracyjne. Jej estetyka wynika jednak nie z nadmiernych elementów ozdobnych, z których w zasadzie zrezygnowano niemal całkiem. Siła tkwi w dobrej jakości materiałach.

Czym zatem wyróżniają się lampy w stylu skandynawskim?

Prostota i geometryzacja

Lampy w stylu skandynawskim odznaczają się daleko idącymi uproszczeniami formy. Budują je najprostsze bryły geometryczne, zestawiane w niezmiernie ascetycznych i minimalistycznych układach. Przewodzą proste konstrukcje drewniane lub metalowe. Jako osłona na źródło światła zazwyczaj występuje płócienny abażur.

Tego typu wzory możemy znaleźć w przypadku niemal wszystkich typów lamp. Tak prezentują się modele wiszące i stojące. Podobną formę otrzymują kinkiety. Dzięki jednolitości stylu oraz zastosowaniu podstawowych elementów udaje się stworzyć spójne systemy oświetleniowe, dające dużo światła, powiązane ze sobą wizualnie dla jeszcze lepszego efektu aranżacyjnego.

Naturalność materiałów

Styl skandynawski lubi prostotę także w przypadku stosowania odpowiednich materiałów. Które z nich należą do najbardziej charakterystycznych? Kwintesencją stylu jest oczywiście drewno. Pojawia się także powszechnie w konstrukcjach lamp, między innymi tych, które oferuje sklep https://Lampy.it/.

Z drewna wykonuje się na przykład trójnogi do lamp podłogowych lub elementy oprawy kinkietów. W nowoczesnych wzorach, zyskujących popularność w tym sezonie, drewno tworzy nawet całościową osłonę źródła światła.

Powierzchnia drewna utrzymuje swój naturalny kolor, z widocznymi sękami i rysunkiem słojów. Zabezpiecza się je co najwyżej bezbarwnym lakierem.

Z czym zestawia się drewno w lampach w stylu skandynawskim? Najczęściej bywa ono łączone z tekstyliami. Abażury wykonuje się z płótna w naturalnym kolorze, o grubej, mięsistej fakturze, albo z bawełny, barwionej na jednolite odcienie.

Kolory – paleta barw stylu skandynawskiego

Wykorzystanie naturalnych materiałów wpływa w pewnym stopniu na kolorystykę stosowaną w stylu skandynawskim. Podstawą są oczywiście odcienie neutralne, czyli właśnie beże i szarości. Chętnie sięga się także po czerń i biel.

Najczęściej tak przygotowaną bazę ożywia się pojedynczym, intensywnym kolorem. Może to być zieleń, żółcień lub błękit, które podkreślają charakter stylizacji, dodając jej świeżości i wyrazistości.

Ponadczasowość rozwiązań

Gdy patrzy się na lampy w stylu skandynawskim, tak naprawdę trudno jednoznacznie określić czas ich powstania. Dlaczego? Ponieważ z powodzeniem te same wzory są wykorzystywane od wielu lat.

Jako przykład podamy choćby dzieła Grety Grossman, szwedzkiej projektantki, pracującej głównie w latach 50. XX wieku. Stworzyła ona wiele ponadczasowych projektów lamp, jak choćby ikonicznego „konika polnego”, które wciąż inspirują kolejne pokolenia designerów do tworzenia produktów łączących funkcjonalność z ponadczasową estetyką.

Uniwersalność – styl jako podstawa do własnych poszukiwań

Na koniec zostawiliśmy jeszcze jedną cechę lamp w stylu skandynawskim. Każda z nich jest prosta, geometryczna i ponadczasowa. Idealnie oświetla przestrzeń, a sama w sobie nie jest pozbawiona walorów estetycznych.

Minimalistyczny design sprawia, że tego typu produkty możemy z powodzeniem stosować w rozmaitych stylizacjach. Lampy w stylu skandynawskim wybiegają bowiem daleko poza obręb samego nurtu. Bez przeszkód daje się je połączyć z elementami z innych tendencji, do stworzenia własnych, indywidualnych aranżacji.

Lampy skandynawskie należą bowiem do chyba najbardziej uniwersalnych rozwiązań, dających swobodę i niemal pełną elastyczność w budowaniu domowych przestrzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here