Problemy ze snem – jakie są ich przyczyny?

0
1283
Problemy ze snem

Kłopoty z zasypianiem lub częste budzenie się w nocy obniżają jakość snu i wpływają na twoje aktywności w czasie dnia. Dowiedz się, co wpływa na problemy ze snem.

Zdrowy sen to podstawa

Sen jest niezbędny w życiu każdego z nas, bo to właśnie w trakcie jego trwania dochodzi do regeneracji organizmu. Gdy śpisz, zmniejsza się aktywność mózgu i spowalniają wszystkie funkcje życiowe. Regenerują się komórki, pamięć kataloguje wszystkie zdarzenia, mięśnie odpoczywają.

Co ciekawe, sen sam w sobie składa się z kilku faz, które mają znaczący wpływ na jakość twojego wypoczynku. Podstawowe z nich to 3 fazy NREM oraz faza REM. Cały cykl wszystkich wymienionych faz wynosi około pół godziny i w czasie snu jest nieustannie powtarzany. Kluczowe są jednak dwie ostatnie fazy, czyli faza snu głębokiego i sen właściwy REM.

Warto w tym miejscu dodać, że sen to nie tylko wypoczynek, wtedy to też bowiem zachodzą takie procesy jak zapamiętywanie i utrwalanie informacji czy umiejętności. Dlatego można uznać, że sen jest istotną formą każdego treningu i samorozwoju.

Ile godzin należy spać każdej nocy?

Odpowiedź na to pytanie tylko pozornie wydaje się prosta. Podobno najlepiej spać każdej nocy wielokrotność 90 minut, aby w ten sposób pełen cykl snu został zakończony. W rzeczywistości nie jest to jednak do końca prawdą.

Wynika to z faktu, iż każdy z nas ma inny organizm, odmienną odporność na stres i reakcje na czynniki zewnętrzne. Każdy z nas prowadzi inny tryb życia. Dlatego też ludzie mają różną zdolność do regeneracji. Niektórzy potrzebują aż 11 godzin, aby się wyspać, innym wystarczy tylko 6.

Skąd się biorą problemy ze snem?

Każdy z nas może cierpieć na trudności z zasypianiem z różnych powodów, ponownie jest to więc kwestia dalece indywidualna. Zazwyczaj jednak w mniejszym lub większym stopniu za problemy ze snem odpowiada stres.

Z tego powodu niwelowanie objawów stresu jest kluczowe, aby zadbać o zdrowy sen. Warto też zwrócić uwagę na inne czynniki, które mogą mieć wpływ na jakość twojego snu. W XXI wieku niemal bez przerwy korzystamy z przenośnej elektroniki, takiej jak smartfony i tablety – również w łóżku przed zaśnięciem. Niestety emitowane z nich światło utrudnia wyciszenie organizmu, co w rezultacie zaburza rytm dobowy. Podobnie, choć w mniejszym stopniu, mogą wpływać urządzenia w trybie „stand by”.

Aby cieszyć się zdrowym i ciągłym snem, dobrze też skorygować swój jadłospis. Wieczorem unikaj picia alkoholu, energetyków czy kawy. Aby szybko zasnąć, zastąp je zieloną herbatą lub wodą mineralną.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here