Inspektor ruchu drogowego – jak nim zostać?

0
1320
inspektor ruchu drogowego

Praca w służbach mundurowych nie należy do najłatwiejszych zadań. Pełnienie służby to naprawdę trudne i odpowiedzialne zajęcie. Sama rekrutacja jest już dla niektórych ciężkim orzechem do zgryzienia. Praca ta jest również bardzo wymagająca i pełna poświęceń. Nie raz przyjdzie nam zrezygnować z czegoś na rzecz pracy. Na to wszystko musimy być gotowi podczas podjęcia się pracy w służbie mundurowej. Te same zasady tyczą się policjantów, strażaków, straży granicznej, sił zbrojnych, straży miejskiej oraz inspektorów ruchu drogowego. Właśnie o tych ostatnich dzisiaj pomówimy. Jak zostać inspektorem ruchu drogowego? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/jak-zostac-inspektorem-ruchu-drogowego/ 

Kto może zostać inspektorem transportu drogowego?

Wszystkie wymagania w stosunku do kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego określa artykuł 76 ustawy z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym. Takie same przepisy, obowiązują również policję, straż pożarną, straż miejską czy służbę graniczną. Według tej ustawy: 

„1. Inspektorem może być osoba, która:

1) posiada obywatelstwo polskie;
2) ma nienaganną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne;
3) legitymuje się świadectwem dojrzałości po zdanym egzaminie maturalnym;
4) posiada prawo jazdy co najmniej kategorii B;
5) ukończyła 25 lat oraz posiada wymagany stan zdrowotny;
6) złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny.”

Żeby zostać inspektorem ruchu drogowego, musimy zakwalifikować się na kurs specjalistyczny dla służby kontroli transportu drogowego. Jest to kurs, który obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną oraz praktyczną z tej dziedziny. Jest to niezbędny krok do rozpoczęcia pracy na tym stanowisku. Po kursie oczywiście czeka nas egzamin, który koniecznie musimy zdać, żeby przejść przez kolejne etapy.

Nabór kandydatów na stanowiska inspektorów ITD – jak wygląda?

Zarówno rekrutację jaki i nabór najlepiej jest sprawdzać na stronie Głównego Inspektora Ruchu Drogowego, czyli w skrócie GITD. To właśnie tam znajdują się wszystkie terminy, ale także i wzory dokumentów oraz wniosków, które musimy w kolejnych etapach złożyć samodzielnie. Proces rekrutacji kandydatów na inspektorów ITD to następujące etapy:

  • weryfikacja formalna ofert,
  • test wiedzy,
  • test kompetencyjny,
  • rozmowa kwalifikacyjna wraz z analizą ofert.

Po pozytywnym przejściu wszystkich etapów jesteśmy gotowi do pracy na sianowsku inspektora ITD. 

Zobacz też: http://www.30wtrampkach.pl/jak-wyglada-praca-kostiumologa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here