Co kraj to obyczaj

0
2098

Jeszcze kilkanaście lat temu wyjazd do sąsiednich państw był dla nas niemożliwy. Na szczęście dzisiaj otworem stoi do nas cały świat. Połączeń lotniczych jest mnóstwo, a każde biuro podróży kusi swoimi wysmakowanymi ofertami. Dla nas Polaków najbardziej znane kierunki to Turcja, Tunezja czy Egipt. Niewielkim kosztem mogliśmy wypoczywać w zupełnie innym klimacie niż nasz. I nie chodzi tu tylko o pogodę, ale mentalności tamtejszej ludności.

Dziś podróżujemy już po całym świecie – koszty takich wycieczek nie są drogie. Coraz bardziej na turystów otwierają się państwa arabskie – Katar, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i inne. Jednak podróż tak nie jest taka prosta. Chodzi tu głównie o obyczaje jakie panują w tamtych państwach. Nie bez powodu sami często wspominamy powiedzenie „co kraj to obyczaj”. A my jako turyści musimy się do tego podporządkować.

Tak naprawdę każdy kraj ma swoją unikalną kulturę, panują różne religie dlatego warto dowiedzieć się o tym nieco więcej. Takie informacje możemy znaleźć na niektórych stronach internetowych i broszurach biur turystycznych. Informacje w stylu „co warto zobaczyć”, „warto wiedzieć”, „porady i zwyczaje” czy „informacje praktyczne” powinny być przeczytane przez każdego turystę chcącego zwiedzić dane państwo.

Pamiętajmy również, że nie zawsze to religia jest wyznacznikiem tego jak mamy się zachować czy ubierać. Wiele ciekawych informacji znajdziemy również w poradnikach – książkach w księgarniach. Jest ich mnóstwo i dotyczą właściwie każdego zakątku świata. Warto je zakupić nawet wtedy, kiedy na wakacje jedziemy tylko odpocząć i zamierzamy być w jednej miejscowości.

Z pewnością nie ominie nas wyjście na miasto do jednej z wielu restauracji. Wtedy to będziemy mieć do czynienia z takim pojęciem jak napiwki, które w niektórych krajach są wręcz na porządku dziennym i nie wypada o tym zapomnieć. Ważne są również ich kwoty, zazwyczaj liczy się to procentowo od całego rachunku. Jak widać co kraj to obyczaj, a nieznajomość tych informacji nawet dla zwykłego turysty może być utrapieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here