Anemia sierpowata – czym jest ta wrodzona niedokrwistość? 

0
1700
krwinki

Anemia sierpowata, czyli inaczej anemia sierpowatokrwinkowa jest to rodzaj niedokrwistości, która jest dziedziczna. Występuje ona przede wszystkim w rejonie Afryki. W przebiegu tej choroby dochodzi do powstawania nieprawidłowej hemoglobiny, która daje krwinkom czerwonym kształt sierpa. Anemia ta może być powikłaniem po udarze mózgu lub zawale serca. Leczenie tej choroby w głównym stopniu opiera się na wykonaniu przeszczepu szpiku kostnego. Czym dokładnie jest anemia sierpowata? Jakie są jej objawy? Jak ją leczyć? Na te wszystkie pytania, odpowiedź znajduje się poniżej. Jesteście ciekawi? Zaczynamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/anemia-sierpowata-wrodzona-niedokrwistosc/ 

Anemia sierpowata – czym dokładnie jest? 

Anemia sierpowatokrwinkowa spowodowana jest mutacją punktową w łańcuchu β-globiny. Hemoglobina wpływa na prawidłową budowę i funkcjonowanie krwinek czerwonych. W innym przypadku krwinki nie posiadają odpowiedni sierpowatej budowy i ich funkcjonowanie jest utrudnione. Niedokrwistość sierpowata wymaga obecności dwóch wadliwych genów niedokrwistości. W przypadku gdy rodzic posiada jedne sierpowaty gen hemoglobiny i jeden normalny gen, wówczas dziecko ma 25% szans na od dziedziczenie dwóch wadliwych genów oraz rozwoju w jego organizmie niedokrwistości sierpowatej. W takim układzie genów istnieje Ponadto 25% szans na o dziedziczenie dwóch normalnych genów, a także 50% szans na bycie bezobjawowym nosicielem, tak jak rodzice. 

Jakie są objawy anemii sierpowatej? 

Ale mnie sierpowata jest chorobą dziedziczną, a pierwsze objawy mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Do jednych z nich zalicza się ból, który wynika z zatkanie światła drobnych naczynek krwionośnych. Lokalizacja takiego bólu Może być różna. Może wystąpić ból brzucha, ból klatki piersiowej, a także bóle kości. Zróżnicowany jest też czas wystąpienia bólu, ponieważ może on trwać zarówno kilka godzin, jak i kilka tygodni. Epizody bólu mogą występować od kilku do kilkunastu razy w ciągu roku. Dolegliwości bólowe nie są jedynymi objawami anemii sierpowatej. Może dojść też do uszkodzenia siatkówki, a w konsekwencji do pogorszenia się wzroku, a nawet do jego utraty. 

Jak wygląda leczenie anemii sierpowatej? 

Możliwe jest jak najszybsze leczenie objawowe, czyli podawanie leków przeciwbólowych i antybiotyków. Możliwe jest również stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego, które ma na celu zapobiegnięcie powikłaniem zakrzepowo-zatorowy, a zwłaszcza poważnym skutkom takim jak udar mózgu, zawał serca czy zatorowość płucna. Niektórych przypadkach konieczne będzie również wykonanie przeszczepu komórek macierzystych. Taki przeszczep wykonany przed ukończeniem 16 roku życia jest to szansa na całkowite wyleczenie choroby. 

Zobacz też: http://www.30wtrampkach.pl/czerwienica-prawdziwa-czym-jest-jakie-sa-jej-objawy-jak-ja-leczy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here