Z czego składa się kompleksowy system alarmowy?

0
1825

Podstawą systemu alarmowego jest centrala, która zarządza przychodzącymi informacjami i decyduje o dalszych krokach. Manipulator służy do komunikacji użytkownika z systemem. Czujniki ruchu wykrywają potencjalne zagrożenie, a sygnalizator je nagłaśnia.

System alarmowy jest zestawem kilku urządzeń służących do detekcji i sygnalizowania próby napadu lub włamania. Zestaw ten stosuje się też do wykrycia pożaru.

Zasilacz – dostarczanie prądu do układu

Podstawowym elementem każdego systemu alarmowego jest zasilacz, dzięki któremu mogą funkcjonować wszystkie inne urządzenia. Sprzęt ten zapewnia energię o mocy 12 V, a gdy nastanie awaria to prąd będzie generowany z akumulatora kwasowo-ołowiowego. Zasilacze z lepszych firm są też wyposażone w układy przeciwpożarowe i przeciążeniowe, dzięki czemu energia jest stale dostarczana do serca systemu alarmowego. Jednym z popularniejszych urządzeń jest APS 412, który działa bez transformatora sieciowego.

Centrala alarmowa – podstawa każdego systemu alarmowego

Centrala alarmowa to płyta główna, do której trafiają wszystkie informacje z systemu alarmowego. Wybierając sprzęt najbardziej adekwatny do potrzeb, warto zwrócić uwagę głównie na wielkość pomieszczenia, które chce się ochronić oraz potencjalną możliwość ataku. Wyróżnia się:

  • Integra – stosuje się do dużych hal produkcyjnych oraz drogocennych budynków, np. banków, sklepów jubilerskich lub terenów wojskowych.
  • Versa – urządzenie o podobnej mechanice przeznaczonym dla średniej wielkości obiektów.
  • Micra – centrala skierowana do najmniejszych budynków, np. warsztatów czy domków letniskowych. Plusem tego urządzenia jest niezwykle prosta konstrukcja, dzięki czemu każdy może ją zamontować na własną rękę.

Czujki (detektory) – urządzenia do wykrywania zagrożenia

Czujniki wykrywają zagrożenie w budynku i przesyłają informację o niebezpieczeństwie do centrali alarmowej. Dzięki temu będzie można wszcząć alarm. Czujki ruchu dzielą się na trzy główne rodzaje:

  • pasywne detektory na podczerwień (PIR) – działają na zasadzie zmiany promieniowania, którego temperatura jest wyższa od otoczenia;
  • czujniki mikrofalowe – reagują na odbicie fali od poruszającego się obiektu;
  • czujniki ultradźwiękowe – odpowiada na fale akustyczne i na ruch powietrza w pomieszczeniu.

Manipulator – sprzęt do komunikacji z systemem alarmowym

Manipulator jest formą klawiatury LED lub LCD, która służy do komunikacji z centralą alarmową. Za jego pomocą można zaprogramować funkcje systemu. Należy też pamiętać, że manipulatory są przeznaczone do centrali z tej samej serii.

Sygnalizator – urządzenie, dzięki któremu słychać alarmowego

Ostatnim urządzeniem w układzie jest sygnalizator, dzięki któremu właściciel może usłyszeć alarm i powiadomić policję. Wyróżnia się urządzenia optyczne, akustyczne lub optyczno-akustyczne. Gdy montuje się je na zewnątrz, warto zadbać o dodatkowe funkcje wodoszczelności i pyłoszczelności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here