Zdrowe życie – jak je sobie zapewnić?

0
1717
zdrowe życie

Ludzie obecnie, coraz więcej uwagi poświęcają swojemu zdrowiu, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że dbanie o swoje zdrowie, jest naprawdę bardzo ważne, trzeba kontrolować je u lekarza, wykonując wszelkiego rodzaju badania profilaktyczne, jak również zmienić złe nawyki i zastąpić je tymi dobrymi. Zobaczyć można, że zwłaszcza młodzi ludzie przywiązują dużą wagę do dobrego zdrowia, dlatego też dobrze się odżywiają, regularnie uprawiają sport, jak również podejmują walkę ze stresem, który przecież ma bardzo zły wpływ na całe nasze zdrowie. Żyjąc zdrowo, zdecydowanie lepiej czujemy się ze sobą, mamy lepsze samopoczucie, które przecież jest kluczowe, ponieważ jeżeli nasze samopoczucie jest dobre, to od rana do wieczora tryskamy energią. Jeżeli zależy Ci, żeby zaznajomić się z zasadami, które warte są stosowania w całym naszym życiu, żebyśmy mogli czuć się zdrowi, a przede wszystkim szczęśliwi, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Zdrowy styl życia – jak żyć

Zdrowy styl życia to sposób życia, który ma na celu zapewnić optymalne zdrowie oraz minimalizować ryzyko zachorowania na choroby określane mianem społecznych. Do takich chorób zaliczane są przede wszystkim schorzenia układu sercowo-naczyniowego (choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, miażdżyca, zawał), cukrzyca typu 2, astma oskrzelowa, a także nowotwory.  Najważniejszym elementem zdrowego stylu życia jest odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy w odpowiednich ilościach nie tylko składników odżywczych (białka, tłuszcze i węglowodany), ale również błonnika, witamin i soli mineralnych. Zdrowe życie, a co za tym idzie zdrowe odżywianie to także spożywanie 5 posiłków w regularnych odstępach czasu (co 3-4 godziny). Przy czym śniadanie należy zjeść w ciągu 30 minut od wstania z łóżka, a kolację na 2 godziny przed snem. W przeciwnym razie poziom przemiany materii zmniejszy się i organizm będzie gromadził nadmiar kalorii w postaci tkanki tłuszczowej. Komponując posiłki, najlepiej wybierać produkty jak najmniej przetworzone, gdyż nie zawierają dodatków do żywności (konserwanty, przeciwutleniacze, stabilizatory, emulgatory, słodziki), które mogą negatywnie wpływać na zdrowie.

zdrowy styl życia stał się modny

Zdrowy styl życia, jak ważny jest sen i aktywność fizyczna

Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest odpowiednia ilość snu, podczas którego organizm regeneruje się, a mózg odpoczywa. Wiele badań epidemiologicznych wykazało, że osoby, które śpią około 6-8 godzin na dobę, rzadziej chorują na schorzenia układu krążenia, nerwowego (depresja, nerwica), a także otyłość. Ważna jest także jakość snu. W pomieszczeniu, w którym śpimy powinna być temperatura około 21-22 stopni Celsjusza oraz powinno być dobrze wywietrzone. W przeciwnym razie możemy obudzić się z bólem głowy. Naprawdę ważne jest uprawianie sportu. Regularne uprawianie ćwiczeń – spacery, jazda na rowerze, rolki, bieganie – zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i nadwadze. Podczas ćwiczeń fizycznych krew szybciej płynie w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu tkanki są lepiej ukrwione oraz dotlenione. Ponadto wydzielają się hormony szczęścia – endorfiny, serotonina, które poprawiają nastrój. Jeżeli ktoś nie ma czasu na regularne uprawianie ćwiczeń, powinien zwiększyć swoją aktywność, podczas urlopu. Zamiast wylegiwania się cały dzień na plaży warto wybrać się w góry. Podczas wspinaczek pracują wszystkie partie mięśni oraz kształtuje się sylwetka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here