Zapalenie oskrzeli.

0
1868
Zapalenie oskrzeli.

Wywołująca stan zapalny błony śluzowej w oskrzelach choroba zwana zapaleniem oskrzeli może mieć dwie odmiany – przewlekłą lub ostrą. Ostry przebieg można zaobserwować u dzieci i jego zanik to kwestia maksymalnie tygodnia, przewlekły natomiast to zazwyczaj problem ludzi palących papierosy przez wiele lat.

Objawy i ryzyko związane z zapaleniem oskrzeli.

Objawy zapalenia oskrzeli to przede wszystkim te związane z drogami oddechowymi. Katar, męczący kaszel, ból gardła czy płytki oddech to standardowe objawy u osoby cierpiącej na zapalenie oskrzeli. Nie są to jednak jedyne dolegliwości. Do innych możemy zaliczyć ogólne zmęczenie czy ból w okolicach klatki piersiowej.

Do najbardziej narażonych osób jeśli chodzi o zachorowanie na omawianą dolegliwość należą nałogowi palacze. Codzienne przyswajanie substancji smolistych powoduje przewlekłe choroby układu oddechowego. Ponadto najlepiej unikać większego kontaktu z osobą chorą, tak by samemu nie zachorować na zapalenie oskrzeli.

Rozpoznanie i leczenie zapalenia oskrzeli.

Zapalenie oskrzeli najłatwiej rozpoznać poprzez obserwację osoby chorej. Gdy zaobserwujemy u kogoś wyżej omówione objawy, mamy niemal pewność, że to jakaś poważna dolegliwość.

Jeśli objawy trwają długi czas, warto udać się do lekarza, gdyż nawet lekarz pierwszego kontaktu potrafi rozpoznać takie dolegliwości poprzez dostępny sprzęt w ośrodku zdrowia. W skrajnych przypadkach lekarze zlecają wykonanie testu spirometrycznego. Dzięki niemu możemy zdiagnozować lub absolutnie wykluczyć astmę lub rozedmę płuc.

Zapalenie oskrzeli.

Chorobę tą możemy jednak rozpoznać fizycznie, ponieważ często w okolicach oskrzeli pojawia się charakterystyczna opuchlina. Ona sama sugeruje, że coś jest nie tak. Leczenie zapalenia oskrzeli także bywa wyczerpujące dla organizmu. Jako, iż ta choroba jest zazwyczaj spowodowana przez infekcję bakteryjną, najczęściej stosuje się kurację antybiotykami. Najważniejsze w przypadku leczenia zapalenia oskrzeli jest to, by kaszlu w żaden sposób nie tłumić. Często jest tak, że po prostu musimy wykaszleć nagromadzone w organizmie bakterie i kaszel, choć męczący, sprawdza się w tym przypadku znakomicie.

Zapobieganie zapalenia oskrzeli.

Tak jak wcześniej wspomniano, kontakt z osobą już chorą nie jest wskazany przez dłuższy czas, a zwłaszcza bliskość takiej osoby. Jeśli palimy papierosy to najlepszym rozwiązaniem będzie rzucenie palenia.

Nie może być ono zbyt gwałtowne, bo gwałtowność spowoduje konieczność hospitalizacji takiej osoby. Ponadto warto zaopatrzyć się w maseczkę antybakteryjną jeśli wiemy, że w naszym pobliżu przebywa osoba chora. To pozwoli nam uniknąć przeniesienia do nas bakterii, bowiem bakterie mogą być przenoszone drogą kropelkową.

Innym, najważniejszym czynnikiem decydującym o naszym zdrowiu jest higiena. Myjmy często ręce, bo dzięki temu zmniejszamy prawdopodobieństwo zachowania w naszym pobliżu bakterii. Najlepiej jest umyć ręce. Nie jest to zabieg długotrwały a ma tak bardzo daleko idące pozytywne konsekwencje jeśli chodzi o nasze zdrowie.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułTerapia manualna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here