Terapia manualna.

0
1939
Terapia manualna.

Terapia manualna może się wielu kojarzyć ze stymulowaniem czegoś do większego wysiłku. Czy tak jest w rzeczywistości? Odpowiedz twierdząca wydaje się tu oczywista, zwłaszcza, że terapia manualna ma za zadanie leczyć chore lub osłabione narządy ruchu. Na czym ona polega? Więcej w niniejszym artykule.

Rodzaje terapii manualnej.

Wielu teoretyków współczesnej fizjoterapii opracowało różne sposoby stosowania terapii manualnej. To dzięki nim obecnie rozróżniamy różne typy tej dziedziny fizjoterapii.

Pierwszą z nich, nazywaną ortopedyczną terapią manualną wykorzystujemy w celu leczenia zaburzeń układu mięśniowo – nerwowo – szkieletowego, a co za tym idzie, dyskomfortu podczas poruszania się. Drugi z wyróżnianych rodzajów, to terapia wg metody McKenzie.

Ona umożliwia badanie biomechaniczne i odpowiada za leczenie dolnych partii kręgosłupa. Innym, bardzo ważnym rodzajem terapii manualnej jest terapia holistyczna. Stosując ją, uznaje się ludzki organizm jako jedną całość. Nie bierze się w ogóle pod uwagę podziału organizmu na różne układy. Zgodnie z teorią tej terapii, główny obszar całego organizmu stanowi wyłącznie kręgosłup.

Przebieg terapii manualnej.

Bardzo ważną kwestią w przypadku doboru odpowiedniej metody terapii manualnej jest fakt, że podobnie jak w przypadku jakiejkolwiek innej metody fizjoterapeutycznej, także terapia manualna jest rozpatrywana w ujęciu indywidualnym.

Odpowiednią formę wybiera lekarz po konsultacji z pacjentem i nie jest ona stosowana zamiennie z żadną inną. Do najpowszechniejszych metod rehabilitacyjnych nalezą stretching, trakcja, kompresja, manipulacja czy masaż poprzeczny. Wybór odpowiedniej metody terapeutycznej uzależniony jest od miejsca wystąpienia bólu.

Wskazania i przeciwwskazania dotyczące terapii manualnej.

Terapia manualna jak wyjaśniono na łamach artykułu, jest przeznaczona szczególnie dla osób cierpiących na różnego rodzaju bóle stawów, mięśni czy kręgosłupa. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze możemy ją zastosować.

Terapia manualna.

Przede wszystkim nie należy jej przeprowadzać na kobietach w ciąży oraz na osobach cierpiących na różnego rodzaju nowotwory oraz guzy.

Korzyści wynikające ze stosowania terapii manualnej.

Dzięki terapii można skutecznie pozbyć się dolegliwości bólowych lub ewentualnie je ograniczyć. Metoda ta może zlikwidować albo źródło schorzenia lub znacznie ukrócić czas leczenia. Terapia manualna koryguje też wady postawy i ustawień stawowych. Pomaga ona zmniejszyć stany zapalne w obrębie tkanek miękkich, poprawia sprawność ruchową oraz elastyczność mięśni.

To sprawia, iż osoba poddana tej metodzie w niezbyt długim czasie może wrócić do swojej normalnej aktywności. Zaletą jest to, że można uniknąć leczenia farmakologicznego, a wiele ćwiczeń można wykonać w domu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZapalenie oskrzeli.
Następny artykułTalasoterapia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here