Wymioty u dziecka – co robić

0
3696

Wymioty u dziecka, szczególnie małego, zdarzają się dość często. Nie muszą jednak od razu oznaczać, że dzieje się coś groźnego dla zdrowia naszej pociechy. Nieraz przyczyny mogą być naprawdę błahe.

Co może spowodować wymioty?

Bardzo często wymioty są reakcją na stres. Dziecko narażone na silne przeżycia może zareagować torsjami, którym towarzyszy zwykle gorączka i bóle brzucha. Jeśli dziecko zje zbyt obfity posiłek lub nieświeże danie, również może zacząć wymiotować. Pojawia się wówczas także biegunka, gorączka i ból brzucha. Torsje pojawiają się ponadto przy alergii pokarmowej. Towarzyszom im wówczas także inne objawy: ból brzucha, płacz, rozdrażnienie. Niektóre dzieci wymiotują podczas podróży samochodem – ta niegroźna przypadłość nosi nazwę choroby lokomocyjnej. Czasami jednak wymioty u dziecka mogą być symptomem poważnej choroby.

Sposób postępowania

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Najlepiej jest ułożyć dziecko w łóżku i je przykryć. Dobrym pomysłem jest położeni obok niego miski, aby w razie kolejnych torsji, mogło się nad nią pochylić. Warto także maluchowi poczytać lub pośpiewać – wtedy poczuje się spokojniejszy i bezpieczny. Ważne jest, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu, które w przypadku małych dzieci jest szczególnie niebezpieczne. Więcej informacji o odwodnieniu znaleźć można tutaj. Należy często poić chorego – jednorazowo podaje się jednak niedużą ilość płynu, aby nie przeciążać żołądka. Można dopajać herbatką ziołową (mięta, rumianek, melisa, koper włoski), a nawet zwykłą wodą o temperaturze pokojowej. Zalecane są probiotyki i specjalne płyny nawadniające dla dzieci.

Kiedy konsultować się z lekarzem?

Jeśli wymioty trwają dłużej, niż 6 – 8 godzin, powinno się udać do lekarza. Przeprowadzi on wywiad i wykona dokładne badanie, po którym zaleci odpowiednią kurację. W poważniejszych przypadkach (zapalenia wyrostka robaczkowego, wstrząśnienie mózgu itp.) może skierować na dalsze badania lub do szpitala.

Wymiotów u dziecka nigdy nie należy lekceważyć. W niektórych przypadkach, jak na przykład przy zapaleniu wyrostka robaczkowego, konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna. Jeśli widoczne są objawy odwodnienia, takie jak suche usta i język, płacz bez łez, rzadkie oddawanie lub wstrzymanie moczu, senność – należy niezwłocznie pojechać z dzieckiem do szpitala.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here