Brak okresu – przyczyny i zaburzenia cyklu

0
2660

Brak okresu to dla każdej kobiety dość stresująca sytuacja. Nie tylko dla tych osób, które w danej chwili nie planują powiększenia rodziny. Spóźniającą się miesiączka jest nie tylko oznaką ciąży, ale również objawem wielu innych chorób i dolegliwości ze strony układu rozrodczego lub hormonalnego.

Brak okresu najczęściej świadczy o ciąży. Można to łatwo sprawdzić, wykonując domowy test ciążowy z moczu, który można kupić bez recepty w każdej aptece. Trzeba być jednak świadomym tego, że jeśli ciąża jest wczesna, to nawet testy o bardzo dobrej czułości mogą jej nie wykazać. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest udanie się do punktu diagnostycznego w celu wykonania dokładniejszego testu ciążowego z krwi – beta HCG. W razie dalszych wątpliwości należy potwierdzić ciąże u lekarza podczas badania USG.

Brak okresu równie często jest objawem zaburzeń w pracy hormonów, dlatego lekarze po wykluczeniu ciąży zazwyczaj wysyłają pacjentki na badania mogące to stwierdzić. Kolejnym, równie częstym powodem zatrzymania miesiączki jest nadmierne odchudzanie się, uprawianie sportów w nadmiarze lub przeżycie silnej sytuacji stresowej w przesłości. Brak okresu może występować takie u kobiet, które na co dzień są narażone na stres lub ich organizm jest wycieńczony ze względu na nadmiar obowiązków.

Kobiety interesujące się własnym zdrowiem intymnym powinny zwrócić uwagę również na inny, także bardzo często występujący problem, czyli upławy. Co warto o tym wiedzieć, by móc jak najlepiej zadbać o własne zdrowie?

Co może wywoływać upławy? Jak sobie z nimi radzić? Upławy, czyli specyficzna wydzielina z pochwy posiadająca charakterystyczny zapach, kolor i konsystencję to główny objaw zakażenia. Może to być zakażenie bakteriami lub wirusami. Upławom dość często towarzyszy świąd okolic intymnych, zaczerwienienie pochwy oraz wrażenie suchości.

Najlepszym sposobem na walkę z upławami jest udanie się do ginekologa. Jeszcze przed wizytą można wspomóc się środkami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo ważne jest także stosowanie odpowiednich kosmetyków do codziennej higieny intymnej, jak np. te ze strony www.lactovaginal.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here