Włókniaki – cechy charakterystyczne, rodzaje, przyczyny powstawania, sposoby leczenia

0
1485
Włókniaki

Włókniaki to często spotykany problem, który najczęściej powstaje u osób dorosłych. Często lekceważony oraz pomijany, może przynieść wiele dyskomfortu czy nieładnych i nieestetycznych efektów. Czym są włókniaki? Jaka jest przyczyna ich powstawania? Jak walczyć z tego rodzaju tworami? Czy zabiegi medycyny estetycznej pomogą w walce z powstałymi zmianami?

Włókniaki to inaczej nazywane fibromy. Są to niezłośliwe zmiany nowotworowe, które swoim wyglądem przypominają krostki lub niewielkie guzki, które są efektem odkładania się tkanki podskórnej. Zamiany te zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia i życia człowieka, jednakże rozrastająca się tkanka może przynieść wiele dyskomfortu i być zwyczajnie uciążliwa. Skąd biorą się włókniaki? Co jest przyczyna ich powstawania? Gdzie najczęściej są umiejscowione?

Niezłośliwe zmiany podzielić można na dwa typy, które znacznie różnią się wyglądem i samą strukturą. Pierwsze z nich to zmiany miękkie, które powstają na ciele człowieka zaraz po urodzeniu. Najczęściej maluch rodzi się już z nimi. Charakteryzują się one brązowawą barwą i osiągają rozmiary do 5 mm. Zlokalizować je można najczęściej w okolicach szyi, karku, w okolicy pach, pachwin oraz innych fałd skórnych. Pod wpływem nacisku ulegają deformacji, chwilowo zmieniając swój kształt czy wielkość.

Drugim rodzajem włókniaków są zmiany twarde, które występują pojedynczo, a ni tak jak w przypadku tworów miękkich, w małych grupkach i skupiskach. Nie ulegają odkształceniu, a dotknięcie ich może wywołać swędzenie lub niewielki ból.

Przyczyny powstawania włókniaków.

Twory te powstają na skórze w skutek wielu przyczyn, Jedną z nich są uwarunkowania genetyczne. Wśród czynników nabytych, które wywołują pojawienie się zmian są: cukrzyca, miejscowe uszkodzenie skóry i innych tkanek, choroby i osłabienie układu odpornościowego, zakażenie wirusem HIV, otyłość i wiele innych.

Leczenie zmian może odbywać się na wiele sposobów i przynosić różnorakie efekty.

Klinika wrosinski.pl to miejsce, która zajmuje się usuwaniem tego rodzaju tworów, w sposób bezbolesny, wielce efektywny oraz co najważniejsze bezpieczny. Wykwalifikowani specjaliści dokładają wszelkich starań, by zabieg wykonany był w jak największym komforcie dla pacjenta, a skutki działań zadowalające i długotrwale.

Jakie sposoby leczenia włókniaków można wyróżnić? Które z nich przynoszą najlepsze rezultaty?

Jedną ze skutecznych metod usuwania miękkich zmian jest elektrokoagulacja, dzięki której włókniak zostaje potraktowany odpowiednio dobrana ilością prądu, co ułatwia późniejsze pozbycie się go. Kolejnym cenionym zabiegiem jest wykorzystanie nowoczesnego lasera. Sposób ten najczęściej wykorzystywany jest w klinice medycyny estetycznej, nie przynosi bolesnych i widocznych skutków ubocznych, jak również znacznie poprawia estetykę ciała.

Wśród innych sposobów leczenia włókniaków znajdują się: zabiegi zamrażania zmiany – tzw. krioterapia czy chirurgiczne wycięcie tworu ze skóry pacjenta. Ostatnia z wymienionych metod wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego i wykorzystania odpowiednich szwów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here