Talasoterapia

0
2043
Talasoterapia

Jest to forma terapii, w której wykorzystuje się morze oraz jego dobra do kuracji zdrowotnych i dermatologicznych. Nazwa tego słowa pochodzi od dwóch greckich słów thalassa co znaczy morze i therapeuein czyli leczyć.

Jak już wspomniano w tej formie terapii nie tylko korzysta się z wody morskiej, ale również z licznych dóbr nadmorskich.

Do terapii wykorzystuje się:

*Wodorosty, w których znajduje się sód, jod, wapno, żelazo, potas, a także wiele witamin: A, B12, C, D i E. Dzięki wodorostom usuniemy nadmiar wody zalegającej w naszym organizmie.

*Wodę morską z wyciągiem z glonów. Ma ona za zadanie poprawić wchłanianie mikroelementów i witamin przez skórę, przez co będzie się ona szybciej regenerować. Poprawi się też metabolizm, a także zwiększy się przepływ krwi.

*Morskie powietrze i szum morza. Ma ono na celu działać na nas uspokajająco i relaksująco. Morskie powietrze jest czyste i wilgotne i co prawda z niewielką liczbą alergenów, jednakże jest bogate w jod. Powietrze mające drobne kropelki wody morskiej ułatwi oczyszczenie dróg oddechowych.

*Sól morską. Ma ona na celu wysuszyć zmiany na naszej skórze, dlatego też świetnie nadaje się przy leczeniu ran i chorób skóry np. trądziku czy też łuszczycy.

Metody talasoterapii.

Istnieje kilka metod, które zostaną opisane poniżej.

*Oddychanie morskim powietrzem. Należy mieć na uwadze, iż nasz pierwszy kontakt z morską bryzą powinien nie trwać dłużej niż godzinę, a każdego kolejnego dnia wydłużać cas o 10 minut. Tym sposobem pod koniec dwutygodniowego turnusu spacery plażą będą mogły trwać około 3 godzin.

*Kąpiel w wodzie morskiej- w temperaturze 16-17 stopni Celsjusza należy ją wydłużać z 3 do 12 minut. Po zażytej kąpiel powinno się wytrzeć ręcznikiem, warto wyschnąć w trakcie spaceru lub podczas odpoczynku na piasku. Przez cały rok można zażywać biczy wodnych, natrysków czy też basenów z wodą morską.

*Terapia z wykorzystaniem dóbr morskich powinna być stosowana 3-4 tygodnie. O jej przebiegu z wykorzystaniem wodorostów, glonów, soli morskiej powinien decydować lekarz balneolog, a za przebieg jest odpowiedzialny terapeuta.

Wskazania do talasoterapii.

-cukrzyca
-osteoporoza
-bóle kręgosłupa
-zaburzenia przemiany materii
-niedoczynność tarczycy
-bóle kręgosłupa
-choroby serca i problemy z krążeniem krwi
-alergie skórne i łuszczyca
-reumatoidalne zapalenie stawów
-osłabiona odporność i podatność na infekcje układu oddechowego
-przewlekły stres
-obniżenie nastroju i bezsenność

Przeciwwskazania

Do puli przeciwwskazań do tej terapii możemy wliczyć: choroby nerek, uczulenie na światło, padaczkę fotogenną, nadczynność tarczycy, zapalenie korzonków, ostre stany psychiczne.

Korzyści

Istnieją różne korzyści płynące z zastosowania tej terapii. Sam kontakt z błękitem wody i szumem fal działa uspokajająco, a zabiegi wykorzystujące morskie dobra mogą świetnie działają na nasze drogi oddechowe, stawy czy też skórę. Sam fakt kilkutygodniowego odpoczynku od codziennych obowiązków w ośrodku talasoterapeutycznym nad morzem pomoże nam się zregenerować i nabrać nieco dystansu do codzienności.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTerapia manualna.
Następny artykułSzkarlatyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here