Szkarlatyna

0
1989
Szkarlatyna

Nazywana też płonicą. Wywołują ją bakterie należące do grupy paciorkowców ropnym. Charakterystyczne dla choroby jest wysypka na ciele przypominająca w kolorze poparzenie słoneczne. Występuje też gorączka i mocny ból gardła.

Objawy są takie same u dorosłych i dzieci:

-wysypka,
-wysoka gorączka,
-trudności z przełykaniem,
-charakterystyczny język (truskawkowy język czyli intensywnie czerwony z wyraźnymi grudkami)
-wymioty, bóle brzucha, nudności

Wspomniana wysypka jest charakterystyczna. Przypomina połączenie gęsiej skórki i poparzenia słonecznego. Ma różowoczerwony odcień, zaś w dotyku podobna do papieru ściernego. Zazwyczaj zjawia się po dniu lub dwóch dniach od pierwszych objawów czyli gorączki gardła (zdarza się też wysypka zjawi się po tygodniu choroby bądź wyprzedzi inne objawy).

Przyczyną wysypki jest toksyna wydzielana przez paciorkowce. Pojawia się ona zazwyczaj na twarzy (czerwone są policzki, skóra wokół nosa i ust jest bledsza) i znika po upływie 7 dni Przed wysypką mogą pojawić się tzw. Linie Pastii. Naczynia włosowate są łamliwe, co ukazuje się w postaci podłużnych wybroczyn na skórze w zgięciach łokcia lub pachwinach.

Po ustąpieniu tych objawów, skóra może się złuszczać zwłaszcza na dłoniach, stopach i pachwinach.

Szkarlatyna występuje bez względu na wiek.

Największe ryzyko zachorowania jest między 5-12 rokiem życia. Przenoszona jest przede wszystkim drogą kropelkową. Jeśli przebyliśmy szkarłatynę w wieku dziecięcym, to nie możemy czuć się wyleczeni, bowiem szkarłatyna może dotknąć nas także w wieku późniejszym.

Istnieją też różne możliwe powikłania szkarlatyny:

-gorączka reumatyczna
-popaciorkowcowe zapalenie kłębuszków nerkowych
-zapalenie ucha środkowego
-zapalenie płuc
-ropień okołomigdałkowy

Rozpoznanie

Gdy wysypka nie zjawi się w tym samym czasie co inne objawy, lekarz może mieć problem z diagnozą. Początkowe stadium choroby jest podobne do anginy, więc aby dobrać właściwie leczenie, może lekarz zaproponować wymaz z gardła, co pozwoli określić rodzaj bakterii i dobrać leczenie. Jest to jednak na ogół choroba dosyć łatwo rozpoznawalna, co powoduje, że niekoniecznie musi się rozwinąć, ponieważ im szybciej zdiagnozujemy chorobę, tym łatwiej ją wyleczyć.

Leczenie

Leczenie odbywa się za pomocą antybiotyków. Dla kobiet w ciąży nie jest ta choroba na ogół niebezpieczna ani dla kobiety ani dla dziecka, jednak chora winna być pod stałą opieką lekarza. Nie chodzi tu o samą szkarłatynę, lecz o leki, które należy podawać, bowiem część leków podawanych chorym na szkarłatynę może szkodzić rozwojowi płodu i w konsekwencji prowadzić do jego śmierci.

Szkarlatyna

Zapobieganie

Nie ma szczepionki przeciw płonicy. Można uchronić się przestrzegając podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk głównie przed posiłkami. Należy unikać korzystania z cudzych rzeczy osobistego użytku np. ręczników, naczyń, sztućców. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, stąd dbajmy o higienę. Myjmy ręce bardzo często, najlepiej za każdym razem, gdy korzystamy z toalety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here