Rezonans magnetyczny (MRI) to kolejne i bardzo szczegółowe badanie, przedstawiające przekroje organów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Które znają być wskazania do zrobienia rezonansu? Jak przygotować się do MRI i jak jest to badanie?
Rezonans magnetyczny (odmiennie MRI – z ang. magnetic resonance imaging) wykorzystuje magnetyczne wartości atomów, z których łączy się wszystko, także ludzkie ciało. Do zrobienia analizowania niezbędne jest wielkie pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer zamieniający informacje na obrazy. Cieszy się mnóstwo typów magnesów różniących się natężeniem wytwarzanego pola.
Rezonans magnetyczny – badanie bezpieczne i bezbolesne
Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie powoduje żadnych reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje ani nie zaburza procesie prowadzonego leczenia farmakologicznego. Po jego działaniu można doprowadzać samochód. Mimo że siła pola magnetycznego jest 20 000 razy większa aniżeli pola magnetycznego Ziemi, nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie badanego. W ciągu paru ostatnich lat zostało wykonanych blisko parę milionów badań bez nastąpienia znanych efektów ubocznych. Jeśli pacjent przyjmuje jakieś środki, o to, czy można je mieć przed badaniem i po nim, musi zapytać lekarza wpływającego na rezonans. Idąc na badanie, lepiej zrezygnować z makijażu (kosmetyki mają drobiny metali kolorowych) i lakieru do włosów, bo że więc być wpływ na wytwarzanie obrazu. Nie winien być na czczo.
W pomieszczeniu, gdzie odbywa się badanie, temperatura może dochodzić do 25-26˚C, należy zatem ubrać się lekko. Nie zatrzymuje się ubrania, jednak cierpiący winni zdjąć wszystkie przedmioty metalowe (chociażby usuwalne protezy dentystyczne), ponieważ mogą wpływać na wiązanie się obrazu. Należy także poinformować lekarza o metalowych implantach.
Rezonans magnetyczny: rozwój analizowania
Pacjent jest umieszczany na wysuwanym stole w centrum skanera MRI. Winien ułożyć się bardzo wygodnie, ponieważ musi być nieruchomo, by obraz nie był zniekształcony. Jeśli z powodu choroby pacjent nie jest w stanie spokojnie leżeć, należy dać mu środki uspokajające lub chociażby zastosować znieczulenie ogólne. Dla podniesienia komfortu wewnątrz tunelu zainstalowane jest dodatkowe oświetlenie oraz wentylacja. Znajdujący się wewnątrz magnesu pacjent cały czas ma kontakt z personelem (przez mikrofon i kamerę telewizyjną). Każda sekwencja MRI trwa od 3 do 10 minut. W owym czasie pacjent słyszy pukający dźwięk o natężeniu podobnym do wirującej pralki. Czasem na czas analizowania pacjent ma zakładane słuchawki tłumiące hałas. Gdy należy zrobić parę obrazów, stół automatycznie przesuwa się na całą pozycję, jednak pacjent cały okres jest w bezruchu. W jednych wypadkach wstrzykuje się specjalny środek kontrastujący w celu poprawienia jakości obrazu. Wykorzystanie kontrastu gwarantuje nie tylko ocenę struktury, jednak także funkcji tkanek i organów. Za jego pomocą bada się np. wydzielanie nerkowe, ogniska zapaleń, ukrwienie tkanek i organów. Kontrasty MRI są bezpieczne, mogą być stosowane chociażby u pacjentów z alergią na kontrast używany w badaniach rentgenowskich. Środki kontrastowe przeznaczone do badań MRI nie wchodzą w interakcje z nowymi środkami i są w całości wydalane.