Czym dokładnie jest stan refluksu? To sytuacja, gdy pokarm dostarczony do żołądka cofa się w kierunku przełyku. Chodzi o to, że dolny zwieracz przełyku nie dopuszcza pokarmów do żołądka, stąd pokarm się cofa. Wraz z nimi w stronę przełyku zmierza jednak żółć i to ona odpowiada za negatywne zmiany w przełyku.
Objawy refluksu.
Objawy związane z występowaniem refluksu to różnego rodzaju stany zapalne i bóle w układzie oddechowym. Te pierwsze związane są z zwężaniem przełyku, który powoduje różnego rodzaju zgagę i wzdęcia. Następne natomiast to bóle zarówno gardła jak i krtani.
Objawy związane z refluksem możemy odczuwać także poprzez ból w klatce piersiowej. Do innych, bardziej powszechnych objawów związanych z omawianą dolegliwością należą suchy kaszel, który jak wiemy jest bardzo męczący oraz wymioty i nudności. Te ostatnie związane są właśnie z blokadą wspomnianego dolnego zwieracza przełyku. Refluks jest szczególnie niebezpieczny dla niemowlaków. Powoduje u nich bezdech podczas snu, którego także nie należy lekceważyć.
Jakie jest ryzyko związane z refluksem?
Oczywiście refluks, jak każda inna choroba niesie ze sobą ryzyko, którego świadectwo możemy odczuwać w bliższej lub dalszej przyszłości. Najpoważniejszą chorobą jaka może wynikać z refluksu są astma i cukrzyca. Ponadto refluks może prowadzić do otyłości.
Wszystkie trzy wymienione choroby nie mogą być lekceważone i jeżeli nie leczymy żadnej z nich, prowadzi to do szybkiej śmierci, dlatego też refluksu samego w sobie nie należy lekceważyć pod żadnym pozorem.
Jak rozpoznawać i leczyć refluks?
Z uwagi na fakt, iż objawy refluksu są bardzo łatwo zauważalne, chorobę tą bardzo łatwo rozpoznać. Jako, iż w zdecydowanej większości nie jesteśmy lekarzami, nie powinniśmy sami wyrokować odnośnie naszych dolegliwości. Najlepszym sposobem jest udanie się do lekarza i to on potwierdzi lub wykluczy występowanie choroby refluksowej. W skrajnych przypadkach wymagane będzie zdjęcie rentgenowskie górnej partii ciała tak, by określić dokładnie z jaką dolegliwością mamy do czynienia.
Jeśli chodzi zaś o leczenie to stosowanie lekarstw rzecz jasna będzie pomocne, gdyż dojdzie do regeneracji przełyku, jednakże warto zastosować specjalistyczną dietę. To ona uniemożliwi wystąpienie podobnych objawów w przyszłości a decydując się na leczenie czegokolwiek, właśnie to jest naszym celem.
Oczywiście są przypadki, w których trzeba zastosować bardziej drastyczne metody. Mowa tu oczywiście o operacji przełyku, ale na szczęście jej konieczność nie zachodzi zbyt często.
Jak można zapobiec refluksowi?
Zapobieżenie refluksowi nie jest tak trudne jak się początkowo wydaje. Przede wszystkim najbardziej istotne i najbardziej pomocne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Dzięki stosowaniu odpowiednich norm żywieniowych zapobiegamy rozwojowi przeróżnych bakterii i zmniejszamy ryzyko zachorowania nie tylko na chorobę refluksową, lecz także na inne, poważniejsze choroby nie tylko związane z układem pokarmowym i oddechowym. Tak więc – w zdrowym ciele zdrowy duch!