Skolioza – rozpoznanie i zagrożenia z niej wynikające.

0
2253
Skolioza – rozpoznanie i zagrożenia z niej wynikające.

Skolioza jest niestety schorzeniem dosyć powszechnym. Niemniej jednak w większości przypadków ma ona łagodny przebieg. Czym konkretnie jest skolioza? Jest to skrzywienie boczne kręgosłupa, który wówczas przybiera kształt litery „C”. Jak ją rozpoznawać i jakie niesie ze sobą zagrożenia? Te i inne informacje w niniejszym artykule.

Objawy skoliozy.

Z uwagi na zewnętrzne objawy skoliozy, jej objawy są widoczne gołym okiem. Przede wszystkim w przypadku skoliozy widoczne są nierówności na wysokości bioder i ramion. Innymi objawami związanymi z tą chorobą są zaburzenia pracy serca i funkcjonowania płuc oraz niesymetryczne ułożenie łopatek. Chodzi o to, że widoczność jednej jest większa niż drugiej łopatki.

Jakie ryzyko występuje w przypadku skoliozy?

Skolioza jest objawem bardzo niebezpiecznym. Nie chodzi tutaj o niebezpieczeństwo utraty życia, jednak ciężko ją leczyć z uwagi na fakt, że jej przyczyny często nie są znane. Inną kwestią jest fakt, że skolioza kręgosłupa może dotknąć każdego. Bez względu na to czy jest to osoba w wieku niemowlęcym czy osoba dorosła i starsza.

Skolioza – rozpoznanie i zagrożenia z niej wynikające.

Jeśli weźmiemy pod uwagę badania statystyczne, to kobiety bardziej są narażone na występowanie skoliozy. Mowa tu przede wszystkim o wieku dziecięcym. Skolioza niestety może być przenoszona także genetycznie. To nastarcza jeszcze większych trudności w jej rozpoznawaniu.

Rozpoznanie i leczenie skoliozy.

Lekarz badający osobę ze skoliozą może ją stwierdzić błyskawicznie. Wystarczy przeprowadzenie badania fizykalnego. Lekarz na podstawie obserwacji krzywizny kręgosłupa zauważa, czy mamy do czynienia ze skoliozą, czy też nie.

Czy leczenie skoliozy jest równie proste, co jej diagnoza? W większości przypadków zdecydowanie tak, bowiem skolioza sama w sobie nie wymaga leczenia. Jest to po prostu przypadłość, którą można skorygować. Tutaj zalecana jest gimnastyka korekcyjna, która umożliwia utrzymywanie prawidłowej pozycji podczas poruszania się.

W najbardziej skrajnych przypadkach, występujących przede wszystkim u dzieci, skolioza wymaga stosowania specjalnej szyny, która koryguje kręgosłup do odpowiedniej pozycji.

Zapobieganie skoliozie.

Skoliozie nie tak łatwo zapobiec niż ją wyleczyć. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi tu o nieznajomość jej przyczyn, a tylko przez eliminację przyczyn jakiejś choroby, jesteśmy w stanie całkowicie ją wyleczyć. Nie jesteśmy jednak pozbawieni w tym przypadku pola manewru.

Możemy zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na skoliozę poprzez aktywność fizyczną. Nie musi to być uprawianie sportu, choć jest ono bardzo mile widziane. Przede wszystkim ruszajmy się, codzienne spacery bardzo dobrze wpływają na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Jest to zwłaszcza istotne dla osób, które pracują przez wiele godzin w pozycji siedzącej. Dla nich także ważne jest by robić przerwę w czasie pracy i przejść się np. do toalety. Już samo to pozwala odpocząć naszemu kręgosłupowi, dlatego pamiętajmy o jak najczęstszym ruchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here