Przemówienie

0
1257
Przemówienie

Wydaje Ci się, że nie należysz do grona znakomitych mówców? Występy publiczne sprawiają ci niemały kłopot? A może nie masz problemów z przemawianiem przed publicznością ale nie potrafisz w sposób zwięzły i atrakcyjny przekazać słuchaczom najważniejszych treści? To, co niewątpliwie pomoże Ci poczuć się pewnie podczas wygłaszania przemówienia to jego wcześniejsze skonstruowanie.

Jak napisać przemówienie?
Możemy napisać całe przemówienie tak, jak słowo w słowo chcielibyśmy, aby wyglądało ono w wersji na żywo. Nie jest to jednak zabieg konieczny, a nawet pożądany. Nie przeczytamy przecież go z kartki, gdyż jest to skrajnie nieprofesjonalne i nie zostanie dobrze odebrane przez publiczność. Nie nauczmy się również tekstu na pamięć, ponieważ możemy zwyczajnie nie być w stanie przyjąć takiej porcji materiału, a poza tym w stresie związanym z występem, zapomnienie tekstu wydaje się być wysoce prawdopodobne. Co w takim razie należy zrobić?

Warto zaplanować dokładnie całe przemówienie. Aby zrobić to dobrze, należy wypisać na kartce 3 główne etapy, na które dzieli się każda dobra przemowa, oczywiście mam na myśli: Wprowadzenie, Rozwinięcie i Zakończenie. Każdy punkt należy rozwinąć, tak aby wiedzieć, co mniej więcej mamy do przekazania w ramach każdej z części np. kiedy będzie pora na przedstawienie kluczowych dla nas kwestii. Najlepiej zrobić to pod postacią myślników. Następnie doprecyzować stworzony przez nas plan o szczegóły, które sprawią, że nasza przemowa zostanie nie tylko w pełni zrozumiana przez odbiorców, ale także zapamiętana przez nich na długo.
Aby słuchacze pozostawali skupieni przez cały czas trwania naszej mowy, żeby budować w nich ciekawość oraz chęć poznania kolejnych treści warto zastosować następujące środki.

Żart lub luźna dygresja – rozładują one napięcie i zaciekawią dodatkowo słuchaczy, gestykulacja – sprawi, że treści przez nas przedstawiane będą lepiej zrozumiane przez widownię, obdarzanie wzrokiem wszystkich zgromadzonych osób, nie skupianie się jedynie na jednej części sali. Środki te można przypisać do odpowiednich części stworzonego już planu. Z przygotowaną w ten sposób kartą możemy spokojnie udać się na przemówienie. Warto pamiętać, aby podczas wygłaszania mowy nie patrzeć na nią za długo, a jedynie zerkać co chwilę.
Powodzenia!

http://www.sfora.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo z pitem?
Następny artykułZapuszczanie brody

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here