Nieleczony bezdech senny może mieć groźne dla zdrowia skutki

0
1900

Podczas gdy u człowieka nie cierpiącego na obturacyjny bezdech senny dochodzi do naturalnego, niegroźnego spadku napięcia mięśni w czasie snu, u osób z OBS następuje zapadanie się języka i gardła. W wyniku tego pojawia się niepełny lub zupełny brak przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Czym jest bezdech? Czy bezdech senny jest niebezpieczny?

Istnieją trzy rodzaje bezdechu sennego. Najczęstszym, występującym w 99 proc. przypadków, jest obturacyjny bezdech senny (OBS). Wyróżnia się także bezdech centralny i mieszany. Objawy zarówno obturacyjnego, centralnego, jak i mieszanego bezdechu są podobne. Różnią się jednak przyczyną.

Co to jest bezdech? Jakie są przyczyny i objawy bezdechu?

Do najczęstszych objawów bezdechu należą głośne, nieregularne chrapanie, niespokojny sen, nagłe wybudzenia, potrzeba oddawania moczu w nocy, a także poranny ból głowy, uczucie zmęczenia niezależne od długości snu, nasilona senność w trakcie dnia i trudności z koncentracją.

Przyczyną obturacyjnego bezdechu sennego są często nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych – takie jak np. skrzywiona przegroda nosowa czy polipy – lub zapadanie się ścian gardła podczas snu. Dodatkowo OBS może być wywołany otyłością lub zażywaniem używek.

Inne są przyczyny centralnego bezdechu sennego. Przy CBS zatrzymanie oddychania jest skutkiem przerwy w dopływie impulsów nerwowych z mózgu do mięśni oddechowych. Centralny bezdech senny bywa więc konsekwencją choroby związanej z niewydolnością serca lub układu nerwowego.

Jaki lekarz zajmuje się bezdechem?

W celu zdiagnozowania lub wykluczenia bezdechu sennego pacjenci są kierowani na badanie polisomnograficzne do poradni zajmującej się zaburzeniami snu, poradni laryngologicznej lub ośrodka zajmującego się chorobami płuc. Podczas przeprowadzanego w nocy, w czasie snu pacjenta badania polisomnograficznego specjalne urządzenie wykrywające bezdech ocenia m.in. przepływ powietrza przez jamę ustną i nosową i tym samym potwierdza bądź wyklucza bezdech.

Czy bezdech senny może być niebezpieczny?

Niezdiagnozowany i nieleczony bezdech senny może prowadzić do nadciśnienia, chorób serca, a nawet ataku serca czy udaru. Co więcej, nadmierna senność w ciągu dnia powoduje, że chory zasypia w pracy, przed telewizorem, a także za kierownicą, co stwarza zagrożenie spowodowania wypadku komunikacyjnego.

Po wdrożeniu stosownego leczenia bezdech senny nie stwarza jednak takiego zagrożenia. Po przejściu odpowiedniego zabiegu laryngologicznym lub dzięki stosowaniu specjalnego urządzenia na bezdech, sen pacjenta pozwala bowiem na regenerację i właściwe dotlenienie komórek. Zobacz przykładowy aparat do terapii bezdechu: https://www.philips.pl/healthcare/bezdech/bezdech-produkty/maski/wisp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here