Naturalne korzenie akwariowe. Czym się charakteryzują?

0
793
Naturalne korzenie akwariowe

Naturalne ozdoby akwariowe są preferowane przez wiele osób. Nic więc dziwnego, że wśród nich chętnie wybierane są między innymi atrakcyjne korzenie, gałęzie czy inne drobne fragmenty drzew. Pasują do wielu aranżacji, a do tego odznaczają się całym szeregiem zalet. Jakie do nich należą?

Czym są mangrowce?

Korzenie drzew namorzynowych (mangrowych) to tak naprawdę korzenie wielu różnych gatunków, które za swój normalny biotop obrały wybrzeża morskie w całej strefie międzyzwrotnikowej. Porastają między innymi nabrzeża Indonezji, Brazylii czy Australii.

Ze względu na ciekawe środowisko, w którym żyją, przystosowane są do dużych ilości wody słonej i słodkiej. Ta pierwsza pochodzi oczywiście z morza, druga jest dostarczana przez rzeki i strumienie, nad ujściami których również chętnie porastają te drzewa. Co więcej, przywykły do silnych zmian poziomu wody i życia raz na suchym lądzie, raz w środowisku zalanym przez wodę.

Odporne na działanie wody

Ich wysoka odporność na działanie czynników zewnętrznych wynika z wysokiej twardości. Drewno to jest bardzo gęste, słabo nasiąka wodą i nie ulega w żaden sposób zmianom w środowisku wodnym, nawet spoczywając na dnie zbiornika przez dłuższy czas. Z tego też względu znajduje liczne zastosowania w akwarystyce.

Szybko toną w wodzie

Ciężkie korzenie mangrowe, które są dostępne pod adresem https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/dekoracje/korzenie-naturalne/, odznaczają się zdolnością do natychmiastowego opadania na dno zbiornika. Jest to bez wątpienia pożądana cecha przez akwarystów, która pozwala im praktycznie natychmiast umieścić drewienka dokładnie tam, gdzie tego pragną. W ten sposób unikają jednocześnie długotrwałego namaczania korzeni przed włożeniem ich do zbiornika.

Duże i małe do różnych akwariów

Kolejna ważna cecha korzeni mangrowych dostępnych w ofercie Aquael to różnorodna wielkość i grubość, a także najbardziej fantazyjne kształty, jakie możesz sobie wyobrazić. Dzięki temu gałęzie i korzenie są idealne do uzupełniania wyglądu zbiornika. Mogą doskonale łączyć się w kompozycje z innymi kawałkami drewna, ale także z naturalnego pochodzenia kamieniami. Będą pasowały zarówno do ogromnych zbiorników, jak i maleńkich domowych akwariów.

Zachwycają w połączeniu z innymi elementami wystroju

Jak już wspomnieliśmy, korzenie mangrowe doskonale komponują się z wieloma innymi elementami dekoracyjnymi. Najlepiej jest łączyć je z naturalnymi dodatkami, jak właśnie inne drewienka czy korzenie, a przede wszystkim rośliny wodne. Z całą pewnością łatwo pozwolą na obsadzenie się naturalnymi roślinami, które będą zachwycać zielenią na tle brązu lub delikatnych szarości.

Bezpieczne schronienie dla rybek

Wiele gatunków rybek lubi chować się przed ciekawskimi spojrzeniami, innymi osobnikami w akwarium czy po prostu ze stresu. Właśnie dlatego warto umieścić na dnie zbiornika ciężkie korzenie, które dla wielu gatunków staną się – zwłaszcza w połączeniu z roślinnością – upragnionym schronieniem. Pomogą więc rybkom w zmniejszeniu natężenia stresu i sprawią, że ich życie będzie dłuższe oraz spokojniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here