Na czym polega dalekowzroczność?

0
5251

jak i z daleka. Pogorszenie widzenia wynika z tego, że światło dostające się do wnętrza oka ogniskuje się za siatkówką, czego objawem bywa np. szybsze męczenie się wzroku w czasie pracy przy komputerze. Do korekcji dalekowzroczności stosuje się: soczewki kontaktowe, okulary korekcyjne lub zabieg chirurgiczny.

Dalekowzroczność – przyczyny i charakterystyka wady wzroku

Dalekowzroczność, nazywana również nadwzrocznością, to wada refrakcji oka, która powoduje nieostre widzenie przedmiotów, zarówno z bliska, jak i z odległości. U dalekowidzów obraz widziany powstaje dopiero za siatkówką, a nie jak w przypadku zdrowego oka, na siatkówce. Najczęstsze przyczyny dalekowzroczności to: uwarunkowania genetyczne, za krótka gałka oczna bądź niewystarczająca moc łamiąca układu optycznego oka. Szkła kontaktowe Ultraflex to jedna z metod łagodzenia nieprzyjemnych objawów, jakie wywołuje wada wzroku.

Dalekowzroczność – objawy

Nadwzroczność powoduje pogorszenie się jakości widzenia z bliska oraz z daleka. Wada wzroku może również wywoływać takie objawy, jak: nadmierne łzawienie, pieczenie oraz ból oczu. Zdarza się, że w wyniku dalekowzroczności pojawiają się także bóle głowy i szybkie męczenie się wzroku, zwłaszcza w czasie pracy przed ekranem komputera czy czytania książek.

Dalekowzroczność – leczenie

Leczenie dalekowzroczności polega na zastosowaniu soczewek kontaktowych lub tradycyjnych okularów korekcyjnych. Dobór szkieł powinien zawsze odbywać się u specjalisty, w profesjonalnym gabinecie okulistycznym. Zaniechanie leczenia dalekowzroczności może prowadzić do pogłębiania się wady wzroku, silnego obciążenia mięśni oka, a nawet poważnych schorzeń. Osoby, które ukończyły 21 lat mogą skorzystać z zabiegu chirurgicznego. Laserowa korekcja wzroku polega na nacięciu rogówki i nadaniu jej odpowiedniego kształtu.

Dalekowzroczność – plusy czy minusy?

Do leczenia dalekowzroczności stosuje się soczewki kontaktowe lub tradycyjne okulary korekcyjne o mocach dodatnich. Zastosowanie wypukłych szkieł skupiających pozwala uzyskać pełną ostrość widzenia, bez ingerencji chirurgicznej. Soczewki kontaktowe to wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą całkowicie zrezygnować z noszenia okularów bądź prowadzą aktywny tryb życia. Metodę korekcji dalekowzroczności najlepiej dostosować do trybu życia. Szkła kontaktowe dostępne są w wersji do wielokrotnego użytku (soczewki miesięczne) lub jednorazowej (soczewki jednodniowe).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here