Mity związane z instalacją fotowoltaiczną

0
1005
Mity związane z instalacją fotowoltaiczną

Każdej nowej i niepoznanej jeszcze zbyt dobrze technologii towarzyszą różnego rodzaju półprawdy i mity, które mogą rzutować na zdobywanie przez nią większej popularności. Również tak zdawałoby się doskonała sprawa, jak instalacje fotowoltaiczne, nie jest takich mitów pozbawiona. Jakie są zatem najpopularniejsze mity związane z energią solarną i czy jest w nich choć odrobina prawdy?

Panele solarne są zbyt drogie i nieopłacalne

Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych, powszechnie powtarzanych mitów dotyczących instalacji fotowoltaicznej, jest ten dotyczący ceny takiego zestawu. To prawda jest to koszt bardzo duży, ponieważ średnia cena instalacji mogącej zasilić przeciętny dom jednorodzinny, to nawet około 30 tysięcy złotych. Wziąć jednak tu trzeba pod uwagę także to, że obecnie zarówno polski rząd, jak i Unia Europejska, w dość sporej części finansują zakup takiej instalacji. Dodatkowo istnieje możliwość odliczenia jej od podatku, a także sprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii. Dzięki temu okazuje się, że dość szybko zakup nawet drogiego zestawu instalacji fotowoltaicznej zwraca się i zaczyna na siebie zarabiać.

Instalacje fotowoltaiczne nie działają w zimie

Kolejnym bardzo często powielanym mitem jest ten mówiący o niedziałaniu paneli solarnych w zimie. Osoby powtarzające te mity starają się udowodnić, że słonce w zimie jest zbyt słabe, aby mogło odpowiednio zasilić panel solarny. I choć w tym stwierdzeniu tkwi ziarnko prawdy, to jednak nie jest to zupełnie prawda. Przede wszystkim zwrócić uwagę trzeba na to, że instalacje fotowoltaiczne swoje działanie opierają nie na wysokości temperatury powietrza, tylko na promieniach słonecznych, a te jak wiadomo, zarówno w lecie, jak i w zimie są takie same, więc solary o każdej porze roku działają identycznie. Zauważyć jednak trzeba, że dzień, a zatem ilość promieni słonecznych w zimie, jest wyraźnie mniejsza, więc faktycznie ilość energii w czasie zimy będzie odczuwalnie mniejsza.

Niezbędne jest pozwolenie

Ostatnim bardzo popularnym mitem związanym z instalacjami fotowoltaicznymi jest ten mówiący o konieczności posiadania pozwolenia na taki system. Jest to oczywiście zupełna nieprawda i zarówno chęć kupienia, jak i samo działanie systemu, nie wymaga żadnych pozwoleń, certyfikatów czy też innego typu biurokracji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here