Limit odnawialny w instytucji pozabankowej – czy to się opłaca?

0
1609

Pożyczka odnawialna powinna zainteresować każdego, kto poszukuje szybkiego i stosunkowo taniego sposobu na powiększenie własnych możliwości finansowych. Poniżej przedstawiamy, dlaczego warto skorzystać z takiego produktu i z jakimi wiąże się to kosztami.

Pożyczkę odnawialną, zwaną również limitem odnawialnym, można znaleźć w ofercie niektórych, działających na polskim rynku firm pożyczkowych. Jej funkcjonalność jest w zasadzie taka sama, jak w przypadku klasycznego limitu kredytowego: zapewnia stały i wygodny dostęp do dodatkowych środków pieniężnych. Kluczowa różnica polega na tym, że produkt ten jest udostępniany przez instytucję pożyczkową i wymaga założenia dodatkowego konta (profilu pożyczkobiorcy) na jej stronie internetowej. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Zalety pożyczki odnawialnej

Podstawową zaletą limitu odnawialnego jest jego „odnawialność”, czyli fakt, że każdy zwrot pożyczonej, choćby najmniejszej ilości środków obniża zadłużenie i zarazem odbudowuje wysokość przyznanego limitu. Co ważne, by zapewnić sobie dostęp do takiego rozwiązania wystarczy raz przebrnąć przez procedurę pożyczkową – późniejsze korzystanie z pożyczki i jej spłata nie wymagają ponownego przechodzenia przez jakiekolwiek formalności. Co więcej, jeśli chodzi o sam zwrot środków, to w przeciwieństwie do standardowych produktów kredytowych, nie trzeba w tym wypadku spłacać stałej, określonej wysokości rat. Obowiązkiem klienta jest jedynie systematycznie regulować minimalną, zadeklarowaną przez siebie kwotę długu, np. 50 czy 100 zł miesięcznie. To duża zaleta, dzięki której może on zachować swobodę w planowaniu i zarządzaniu domowym budżetem.

Bankowy limit kredytowy czy pożyczka odnawialna w instytucji pozabankowej?

Bankowy limit odnawialny jest ściśle powiązany z rachunkiem osobistym i powiększa saldo dostępnych na nim środków. Klient zaczyna z niego korzystać automatycznie, gdy tylko zużyje wszystkie własne oszczędności zgromadzone na koncie. W przypadku pozabankowej pożyczki odnawialnej jest inaczej: zleca on dyspozycję wypłaty części lub całości dostępnego limitu za pośrednictwem profilu pożyczkobiorcy, a firma pożyczkowa każdorazowo przelewa środki na wskazany przez niego rachunek. Co ważne, dzięki wspomnianemu profilowi, może z łatwością monitorować drogą online stan zadłużenia i przebieg jego spłaty.

Samo korzystanie z limitu odnawialnego firmy pożyczkowej, w porównaniu do limitu bankowego, wiąże się z minimalnie większą ilością formalności, a przy tym jest najczęściej nieco droższe. Mimo wszystko jednak, wybór tego pierwszego rozwiązania może okazać się jak najbardziej opłacalny. Wynika to przede wszystkim z faktu, że produkty instytucji pożyczkowych są łatwiej dostępne od bankowych produktów kredytowych. Inaczej mówiąc, w przypadku tych pierwszych, stosowane są mniej restrykcyjne wymagania w zakresie sytuacji finansowej i historii spłaty zobowiązań klienta.

Ile kosztuje korzystanie z limitu odnawialnego?

Niezależnie, czy mowa o bankowym czy pozabankowymi limicie odnawialnym, korzystanie z niego wiąże się najczęściej z ponoszeniem co najmniej dwóch rodzajów kosztów: opłatą za przyznanie limitu/odnowienie umowy z bankiem oraz odsetkami naliczanymi od wykorzystanej części limitu. Wysokość tych ostatnich zależy od oprocentowania pożyczki, a także jej kwoty oraz okresu trwania zadłużenia. Druga ze wspomnianych opłat ma charakter jednorazowy i jest wyrażono kwotowo lub procentowo. W wielu instytucjach finansowych oferujących taką usługę, w przypadku limitu w wysokości 3-4 tys. złotych, opłata naliczana przy zawarciu/odnowieniu umowy wynosi od kilkudziesięciu do ok. 100 złotych. Warto jednak podkreślić, że na rynku funkcjonują też takie podmioty jak Euroloan (szczegóły oferty produktów na: https://www.euroloan.pl/pozyczki), które w ogóle nie przewidują prowizji za przyznanie limitu. W takim wypadku, w zasadzie jedynym kosztem korzystania z usługi są odsetki.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here