Katar – przyczyny i domowe sposoby na katar

0
2429

Domowe sposoby na katar można stosować przez kilka dni. Jeśli w tym czasie objawy nie ustępują, warto udać się do lekarza. Najczęstszymi przyczynami kataru są infekcje bakteryjne i wirusowe oraz alergia. W zależności od przyczyny katar może mieć różną konsystencję i kolor.

Katar może być przezroczysty i wodnisty, ale może też być gęsty i mieć kolor żółty albo zielony. To, jak wygląda katar, może sugerować, co jest jego przyczyną. Wydzielinie często towarzyszy obrzęk błony śluzowej nosa, który powoduje jego zatkanie. Długo utrzymujący się katar może być przyczyną bólu głowy, łzawienia oraz infekcji innych części dróg oddechowych.

Co powoduje katar? Katar sienny i katar w wyniku infekcji

Wodnisty i przezroczysty katar cieknący z nosa najczęściej jest objawem alergii. U osób uczulonych na pyłki roślin kumulacja kataru alergicznego przypada na czerwiec (szczyt pylenia traw). Niektórzy z katarem siennym zmagają się już od wiosny (zaczynają pylić trawy) aż do jesieni. Alergicy uczuleni na grzyby, pleśń, roztocza czy sierść zwierząt cierpią na katar i inne dolegliwości po każdym kontakcie z alergenem niezależnie od pory roku.

Objawy alergii to nie tylko katar, to też:

  • napadowe kichanie,
  • łzawienie, zaczerwienienie i obrzęk oczu,
  • obrzęk śluzówki nosa, co może utrudniać swobodne oddychanie,
  • czasem reakcje skórne.

Inną przyczyną wodnistego kataru jest naczynioruchowy nieżyt nosa. Daje podobne objawy co alergia, może trwać cały rok, a nasila się jesienią i zimą.

Gęsty katar biało-żółty lub zielony pojawia się przy infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Przeważnie towarzyszą mu takie objawy, jak ból głowy i mięśni, obrzęk śluzówki nosa, czasem gorączka i ból gardła.

Domowe sposoby na katar

Farmakologiczne leczenie kataru nie zawsze jest możliwe u dzieci, kobiet w ciąży czy osób uczulonych na niektóre składniki leków. W takich sytuacjach można sięgnąć po domowe sposoby na katar.

Do oczyszczenia nosa najlepiej sprawdzą się spreje z wodą morską, które są dostępne w aptece bez recepty i można je stosować nawet kilka razy dziennie. Woda morska ułatwia odetkanie nosa nie tylko dlatego, że wypłukuje katar, ale też zmniejsza obrzęk błony śluzowej.

W przypadku małych dzieci, które nie potrafią wydmuchać nosa, należy do jego oczyszczenia użyć przyrządu, który odciągnie wydzielinę, np. popularnej „gruszki” lub aspiratora. Sposobem na ułatwienie oddychania przez nos zakatarzonym maluchom jest też użycie aromatycznych plastrów naklejanych na ubranka albo specjalnej maści, którą można natrzeć klatkę piersiową dziecka. Te specyfiki dostępne są w aptece bez recepty.

Dla dzieci w wieku szkolnym, dorosłych i osób starszych wybór domowych sposobów na katar jest większy. Sprawdzą się:

  • inhalacja roztworem soli fizjologicznej lub wodą z dodatkiem olejków, np. eukaliptusowego, sosnowego lub miętowego,
  • herbatki z ziół, najlepiej z lipy i dzikiej róży,
  • czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem, zawiera olejki eteryczne i ma właściwości oczyszczające drogi oddechowe.

W aptece bez recepty można też kupić krople do nosa i tabletki, które pomagają w walce z katarem. Sprawdzą się zwłaszcza na katar podczas infekcji. Na katar sienny można zażywać leki antyhistaminowe (na alergię).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here