Jak wygląda konwersja norm ISO/DIN/PN?

0
1285
Jak wygląda konwersja norm ISO/DIN/PN?

Aktualnie nie brakuje różnych elementów łączących czy regulujących urządzenia na rynku. Sklepy internetowe lub stacjonarne z tym asortymentem mają bowiem rozmaite produkty do wyboru. Najlepiej jednak zdecydować się na śruby, które spełniają określone normy. Jakie oznaczenia warto znać? Co zrobić, aby szybko i skutecznie przeprowadzić konwersję norm?

Jakie normy warto znać?

Najbardziej powszechne i najczęściej stosowane są normy ISO. Odpowiada za nie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która powstała 71 lat temu. Placówka została założona w Londynie w miejsce działającej wcześniej Międzynarodowej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (ISA). Zadaniem Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej jest ułatwienie unifikacji różnych norm krajowych. Placówka ma na celu uprościć wymianę dóbr i usług na przykład pomiędzy firmami z różnych krajów. W tym momencie 162 państwa członkowskie znajdują się pod jej skrzydłami, jest to także Polska. W naszym kraju stosowane są również normy DIN. Skrót pochodzi od Deutsches Institut für Normung. Niemiecki Instytut Normalizacyjny posiada siedzibę w Berlinie. Jego zadaniami są na przykład opracowywanie i opublikowanie norm, kontrola jakości wyrobów, badania przemysłowe oraz prace naukowo-badawcze. Skrót PN to natomiast Polskie Normy. Odpowiada za nie Polski Komitet Normalizacyjny. To państwowa jednostka organizacyjna, której zadaniem jest na przykład organizowanie i prowadzenie normalizacji krajowej.

Sprawdź aktualną ofertę firmy Stalmut na https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-7991-iso-10642-lbem-stozkowym-gniazdem-szesciokatnym/

Jak przeprowadzić konwersję norm?

Co zrobić, aby stosunkowo szybko uporać się z tym konkretnym zadaniem? Interesują Was śruby sześciokątne z pełnym gwintem (drobnozwojne)? Chcecie ich użyć w aspekcie mechaniki samochodowej czy w czasie budowie maszyn? Znacie skrót dotyczący niemieckich norm? W tym przypadku jest to DIN 961. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby bez większego problemu dowiedzieć się, co na to Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna z siedzibą w Genewie. Na początek trzeba znaleźć tabelę konwersji norm. Znajduje się tam wyszukiwarka. Trzeba wpisać normę DIN 961. Po chwili dowiecie się, że norma ISO to ISO 8676. Wykonanie tego zadania nie zajmie Wam zbyt wiele czasu. Jak widać, jest to czynność prosta i mało skomplikowana. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chętnie korzysta z takiego narzędzia. Zwłaszcza, że jest to opcja bardzo przydatna – na przykład biorąc pod uwagę handel z podmiotami zagranicznymi. Opieranie się bowiem tylko na Polskich Normach może nie być niestety wystarczające…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here