Jak wybrać buty sportowe?

0
1753
Jak wybrać buty sportowe?

Wiele osób w każdym wieku, zwłaszcza w tym młodszym decyduje się na mniej lub bardziej poważne uprawianie sportu. Aktywność fizyczna ściśle związana jest z dużą dawką ruchu i wysiłku, stąd potrzebujemy dobrego obuwia, by prawidłowo uprawiać daną dyscyplinę sportu. Poniżej kilka wskazówek na temat, czym należy się kierować przy wyborze obuwia sportowego.

Buty uniwersalne czy buty do biegania?

Podstawowe pytanie, na które powinien sobie odpowiedzieć każdy przymierzający się do uprawiania sportu brzmi, jaką dyscyplinę sportu chcemy trenować. Jest to ważne, gdyż odpowiedź na to pytanie pozwala dokonać wyboru prawidłowego obuwia. Jeśli decydujemy się na bieganie i ogólnie dużą dawkę ruchu, wybierzmy specjalne buty do biegania.

Jeżeli jednak decydujemy się na różne dyscypliny sportu, i próbujemy prócz biegania np. aerobiku, to zdecydujmy się na obuwie uniwersalne, które amortyzują stopę przy każdym rodzaju ruchu.

Rozmiar stopy.

Kolejnym ważnym elementem przy doborze obuwia jest określenie rozmiaru własnej stopy. Jest to o tyle istotne, że odpowiednie dopasowanie obuwia do stopy pomaga uniknąć tak rozległych obrażeń jak m.in. chondromalacja kolana czy zapalenie rozcięgna podeszwowego. Inną kwestią jest fakt, że dobór odpowiedniego obuwia zwiększa efektywność treningu, na czym z pewnością zależy nam najbardziej.

Coś dla supinatorów.

Dla supinatorów zdecydowanie polecamy takie obuwie, w których środkowa część podeszwy jest miękka. Zadbać należy, by na takiej podeszwie znalazło się więcej gumy i by sama podeszwa była bardziej rozciągliwa co zapewni odpowiednią amortyzację podczas ruchu. Ten typ obuwia ma charakterystyczny kształt, więc nie ma problemu z jego rozpoznaniem.

Coś dla neutralnych.

Jeśli nasze stopy możemy określić mianem neutralnych, zadbajmy, by podeszwa obuwia była stabilna. W przypadku zagięcia, powinno ono znaleźć się wyłącznie w części śródstopia. Przy wyborze obuwia przede wszystkim należy kierować się wygodą i komfortem.

Jak wybrać buty sportowe?

Coś dla pronatorów.

Gdy mowa o pronatorach, dla nich proponujemy zdecydowanie obuwie o twardych podeszwach. Ten typ obuwia bardzo łatwo rozpoznać, gdyż w pobliżu sklepienia zazwyczaj widoczny jest kolor szary lub czarny.

Gdy go zauważymy, to wiemy, że podeszwa jest dosyć twarda. Mamy świadomość, że dla wielu z nas ten typ obuwia nie będzie komfortowy i wygodny, jednakże jego stosowanie jest konieczne jeśli chcemy uniknąć poważniejszych kontuzji.

Inne wskazówki.

Na zakończenie artykułu mamy kilka wskazówek dotyczących tego, jak należy dobierać buty niezależnie od typu stopy, jaki mamy. Przede wszystkim buty należy mierzyć w ubranych skarpetach, tych które będziemy zakładać podczas treningu.

Przede wszystkim należy upewnić się zaraz po przymierzeniu, że buty pasują, dlatego warto w nich zrobić kilka kroków po sklepie. Pamiętajmy też, żeby najlepiej kupować obuwie popołudniu lub wieczorem.

Dlaczego? Bo właśnie wtedy mamy większe uczucie zużycia nóg jakie towarzyszy nam po treningu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here