Jak dbać o srebrną biżuterię?

0
1917
Jak dbać o srebrną biżuterię?

Srebrna biżuteria. Nieodłączny dodatek wielu dam. Każda z nas z pewnością miała na sobie srebrny łańcuszek na szyi, srebrne pierścionki na palcach, czy srebrne kolczyki w uszach. Stąd każda z nas wie, że srebro to wyjątkowy materiał, o który należy także wyjątkowo zadbać. Jak? Poniżej kilka wskazówek, co należy robić w celu zachowania pięknego wyglądu naszej srebrnej biżuterii.

Pierwsza kwestia, o której należy pamiętać to fakt, że niestety srebro jest podatne na zabrudzenia i prędzej czy później na naszej biżuterii pojawi się różnego rodzaju osad. Na szczęście można tego uniknąć i to domowym sposobem. Jakim? Tutaj z pomocą przychodzi zwykła sól kuchenna, której szczypta nałożona na palce potrafi zdziałać cuda przy polerowaniu srebra. Pamiętajmy jednak, że trzeba to robić bardzo delikatne, gdyż srebro samo w sobie jest podatne na zarysowania.

Sól jest także pomocna w innym przypadku. Może ona służyć za preparat do mycia srebra. W tym przypadku wystarczy zmieszać sól z wodą i włożyć do niej swoją biżuterię.

Zostawiając w takim stanie biżuterię na następne kilka godzin mamy gwarancję pozbycia się osadu z biżuterii. Czy sól jest niezbędna przy czyszczeniu srebra? Zdecydowanie nie.

Jako zamiennik dla soli może posłużyć np. cola, która w połączeniu z wodą da identyczne właściwości jeśli chodzi o srebro.

Są oczywiście inne, mniej lub bardziej praktykowane sposoby utrzymywania srebra w stanie, w jakim go zakupiliśmy. Jednym z niekonwencjonalnych sposobów jest mieszanka soku cytrynowego i popiołu.. Za pomocą tej mieszaniny rzecz jasna można wypolerować biżuterię. Trzeba jednak pamiętać, by następnie ją umyć, bowiem popiół pozostawia zabrudzenia, a ich uniknąć chcemy. Starszym, obecnie raczej niepraktykowanym sposobem jest przygotowywanie wywaru z ziemniaków i namaczanie w nim srebra. Sposób działa, jednakże wiele osób z niego rezygnuje ze względu na długi czas przygotowania.

Wyżej przedstawione instrukcje dotyczą preparatów i środków z jakimi można bez zawahania używać srebra bez obawy, że ulegnie ono zniszczeniu. Czy są preparaty, z którymi srebra nie należy używać.

Jak dbać o srebrną biżuterię?

Odpowiedź twierdząca nasuwa się sama z uwagi na fakt, iż srebro jest materiałem niezwykle delikatnym. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by nie czyścić srebra pastą do zębów. Pasta do zębów, bez względu na to jaka ona jest, pozostawia rysy na srebrze i niszczy jego strukturę przyspieszając nagromadzanie się osadu, a właśnie z osadem chcemy walczyć polerując srebro.

Nawet najlepsze polerowanie na niewiele się zda, jeżeli nie dbamy o odpowiednie przechowywanie srebra. Wiele z nas przywiązuje się do różnych sposobów i dla wielu z nas jest tym biżuteria. Jeśli chcemy zachować jej unikatowy stan, przechowujmy ją z głową.

Przede wszystkim należy przechowywać ją w szkatule, tak by nie była narażona na oddziaływanie z zewnątrz. Rzecz nie dotyczy tylko i wyłącznie uszkodzeń typu, że ktoś mógłby ją strącić. Mowa tu także o działaniu promieni słonecznych i zapobieganiu wysokim temperaturom, więc warto pamiętać, by przechowywać ją w zacienionym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here