Zawód strażaka jest jednym z najbardziej niebezpiecznych i odpowiedzialnych zawodów. Strażacy podczas wykonywania swojej pracy często narażają swoje własne życie podczas ratowania życia innych ludzi. Często ratują oni ludzi z płonących i walących się budynków.
Wykonują oni także ciężką pracę podczas wypadków komunikacyjnych, bardzo często przeprowadzają również reanimację poszkodowanych osób przed przyjazdem ratowników medycznych.
Podczas nawałnic, ulewnych deszczów i podtopień są oni odpowiedzialni za jak najszybsze usunięcie szkód oraz za bezpieczeństwo mieszkańców.
Wiele osób zastanawia się, ile zarabia strażak. Pensja strażaka uzależniona jest od stopnia jaki dana osoba posiada. Strażak z najniższym stopniem otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 1900 złotych, strażak z wyższym stopniem około dziesięć procent więcej, a strażak generał, który posiada najwyższy w hierarchii stopień otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 4000 złotych.
Do wynagrodzenia doliczany jest także dodatek stażowy, którego wysokość uzależniona jest od długości stażu zawodowego. Z każdym kolejnym rokiem przepracowanym w zawodzie wzrasta on o jeden procent uposażenia zasadniczego.
Dodatkowo funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej mogą liczyć na dodatek z tytułu pełnienia służby w warunkach uciążliwych i zagrażających zdrowiu.
Przy pierwszym stopniu wynosi on pięć procent, przy drugim stopniu dziesięć procent, a przy trzecim stopniu piętnaście procent godzinowej stawki przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy. Od tej kwoty należy odliczyć również składkę zdrowotną i podatek dochodowy.
Niestety w porównaniu do innych krajów europejskich strażacy w Polsce zarabiają najmniej. Mniejsze wynagrodzenie od Polaków otrzymują jedynie strażacy na Litwie.
Oczywiście aby wykonywać zawód strażaka należy przejść rekrutację, podczas której trzeba wykonać różnego rodzaju zadania w trudnych warunkach. Co jakiś czas strażak musi przejść również kontrolne badania lekarskie, między innymi badania wydolnościowe.