Do kiedy można zrealizować receptę?

0
1008
Do kiedy można zrealizować receptę?

Wizyta u lekarza zwykle wiąże się z koniecznością wystawienia recepty. Recepta jest niezbędna do wykupienia w aptece niektórych leków. Recepta jest zazwyczaj ważna przez trzydzieści dni od daty jej wystawienia. Istnieją jednak pewne wyjątki.

Wiele leków jest dostępnych w aptekach wyłącznie na receptę. Dlatego też lekarz powinien dokonać wszelkich starań, żeby recepta została wypełniona w sposób prawidłowy. W przeciwnym razie pacjent nie będzie mógł wykupić leku. Niektóre leki można kupić bez recepty. Do takich leków należą tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Nie trzeba mieć przy sobie recepty, jeśli chcemy kupić syrop na kaszel lub suplement diety. Mimo tego jednak należy przestrzegać wskazań lekarza i farmaceuty. Na recepcie powinny się znaleźć określone informacje. Na recepcie znajdują się między innymi imię i nazwisko pacjenta oraz jego pesel. Lekarz musi także podać nazwę lęku i jego dawkowanie w ciągu doby. Od pewnego czasu w przypadku leków refundowanych lekarze muszą napisać odpłatność za poszczególne leki. Oczywiście ważna recepta powinna mieć pieczątkę lekarza oraz jego podpis. Na tej podstawie farmaceuta wyda pacjentowi lek w określonej ilości. Warto dodać, że leki przepisane przez lekarza powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami. Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, ile ważna jest recepta. W większości przypadków na zrealizowanie recepty mamy około miesiąca, dokładnie trzydzieści dni. Niekiedy okres ten jest znacznie krótszy. W przypadku antybiotyków i innych leków receptę można zrealizować w aptece w ciągu zaledwie siedmiu dni. Lekarz może także wystawić receptę z odroczeniem realizacji. Jest to bardzo korzystne dla pacjentów, którzy nie chcą wykupować wszystkich leków w jednym miesiącu. Dzięki temu portfel za bardzo tego nie odczuje.

Na zrealizowanie recepty pacjent ma określony czas. Potem recepta traci ważność i nie można jej zrealizować. Dlatego też trzeba pamiętać o wizycie w aptece w odpowiednim czasie. W przeciwnym razie czeka nas kolejna wizyta u lekarza.

http://www.kmhs.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here