Wiele osób boryka się z przewlekłą niewydolnością żylną kończyn dolnych, zwaną potocznie żylakami. Niektórzy sądzą, że jest to jedynie problem estetyczny. Niestety, jeśli się go zlekceważy, może w konsekwencji doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych.
Kto najczęściej cierpi na żylaki?
Choroba przeważnie dotyka osób starszych, w szczególności kobiet. Zdarza się jednak, że zapada na nią również młodzież, część populacji nie ma zaś w ogóle żylaków, nawet po osiągnięciu 80-ego roku życia.
Czynniki sprzyjające powstawaniu żylaków
O ile mechanizm powstawania choroby został dokładnie rozpoznany przez lekarzy, to jej przyczyny wziąć nie zostały jednoznacznie określone. Z całą pewnością skłonność do powstawania schorzenia można odziedziczyć. Na chorobę narażone są również osoby, których praca związana jest z długotrwałym staniem, siedzeniem bez ruchu, czy podnoszeniem dużych ciężarów. Żylaki u kobiet mogą powstać w wyniku chodzenia w obuwiu na wysokich obcasach, zwłaszcza w czasie ciąży. Niektórzy lekarze wskazują także na takie czynniki jak otyłość, nieprawidłowy tryb życia oraz nieodpowiednia dieta.
Do choroby dochodzi na skutek nadmiernego poszerzenia żył spowodowanego uszkodzeniem lub nieprawidłowym działaniem zastawek żylnych. Następuje wówczas deformacja żył i zastój krwi w naczyniach krwionośnych.
Na czym polega leczenie żylaków?
Niestety, nie ma środków farmaceutycznych, które mogłyby skutecznie wyleczyć żylaki. Rozwój choroby można jednak opóźnić i doraźnie łagodzić jej dolegliwości. Jedyną, skuteczną metodą na pozbycie się dolegliwości jest natomiast chirurgiczne usunięcie chorych żył. Kiedy najlepiej przeprowadzić leczenie żylaków nóg? Odpowiedź jest prosta – jak najwcześniej. Współczesna medycyna umożliwia pozbycie się problemu metodami mało inwazyjnymi, z których można skorzystać w wielu klinikach w całej Polsce. Jak wygląda leczenie żylaków w tourmedica.pl? W klinice tej można skorzystać z wielu bezpiecznych metod. Jedną z nich jest skleroterapia, inaczej obliteracja. Polega na tym, że do chorej żyły wstrzykuje się odpowiedni środek chemiczny, powodujący zarośnięcie jej światła. Zabieg, w odróżnieniu od operacji chirurgicznej, wykonywany jest jedynie w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Pacjent tego samego dnia wraca do domu, a po kilku dniach również do normalnego trybu życia. Na nogach nie pozostają blizny ani krwiaki, a komplikacje zdarzają się niezwykle rzadko. Chociaż zabieg ten jest płatny, cieszy się bardzo dużą popularnością wśród pacjentów.
Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do stanu zapalnego w żyłach, ciężko gojących się ran, owrzodzeń oraz zakrzepicy żylnej lub zatorowości płucnej, które zagrażają życiu pacjenta. Zamiast czekać, warto zwrócić się o profesjonalną pomoc.