Co to jest ciemieniucha?

0
2940

Ciemieniucha to przypadłość często spotykana u noworodków i niemowląt. Wygląda jak złotawe łuski, które mogą tworzyć całe płaty. Są nieestetycznie, zwykle pokrywają znaczną powierzchnię skóry na główce dziecka, brzydko pachną i budzą niepokój, zwłaszcza wśród niedoświadczonych rodziców.

Profilaktyka

Ciemieniucha powstaje wskutek nadprodukcji łoju w gruczołach łojowych skóry głowy. By dolegliwość nie pojawiała się, włosy maluszka trzeba poddawać codziennej, dokładnej pielęgnacji. Podczas kąpieli należy masować główkę dziecka, a następnie czesać dokładnie włoski miękką szczoteczką, w każdą stronę. Trzeba pamiętać, by nie przegrzewać malucha – skóra powinna jak najwięcej „oddychać”. W sklepie czy w poczekalni u lekarza należy od razu zdejmować dziecku czapeczkę. Po kąpieli nawilżać skórę bobasa lekkim kosmetykiem, który zawiera emolienty.

Co zrobić, by ciemieniucha zniknęła?

Najprostszą metodą na pozbycie się ciemieniuchy jest nakładanie przed kąpielą na główkę dziecka oliwki. Po kąpieli wyczesuje się łuski miękką szczoteczką. Można też wieczorem posmarować główkę oliwką i nałożyć czapeczkę, zostawić na noc, a rano wyczesać łuski. Warto wiedzieć, że ciemieniucha nie ustępuje z dnia na dzień, zmiany wycofują się zazwyczaj po ok 2 tygodniach.

Należy pamiętać, że nigdy nie można zdrapywać łusek paznokciami – prowadzi to do uszkodzeń skóry i nadkażeń ciała różnymi drobnoustrojami. Jeśli domowe zabiegi nie pomagają, warto wspomóc się preparatami dostępnymi w aptece. Mają one w składzie delikatne składniki złuszczające, które regulują florę bakteryjną i wydzielanie łoju. Ich zadaniem jest skrócenie czasu odwarstwiania łusek. Wybrany preparat wmasowuje się w zmienione miejsce, pozostawia na noc, a rano myje się główkę delikatnym szamponem.

Jeśli pomimo zabiegów zmiany nie wycofują się lub ulegają zaczerwienieniu, jest to sytuacja niepokojąca, wymagająca konsultacji pediatrycznej. Wizyta u lekarza jest wskazana także wtedy, gdy ciemieniucha znajduje się nie tylko na owłosionej skórze główki, ale również na buzi, brwiach, tułowiu i w okolicach intymnych niemowlęcia.

Przeczytaj także o objawach mononukleozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here