AZS

0
1819
AZS

AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) jest przewlekłą chorobą dotykającą ludzi w każdym wieku. Jak rozpoznać AZS? Czy można całkowicie wyleczyć to schorzenie?

Diagnoza AZS

Diagnozę AZS wykonuje zazwyczaj specjalista, jakim jest w tym przypadku dermatolog. Ocenia on kondycję skóry danej osoby, zwracając uwagę na świąd i suchość. AZS jest przewlekłym schorzeniem posiadającym złożone przyczyny. Wpływ na nie mają aspekty immunologiczne, środowiskowe, czy genetyczne. Bardzo często jest to związane z reakcją alergiczną, ale także z ogólnym wyglądem skóry.

Kryteria rozpoznania

AZS nie zawsze jest łatwo rozpoznać. Podobne objawy dają bowiem inne choroby typu grzybica, czy łuszczyca. W celu rozpoznania tej choroby często stosuje się tzw. kryteria Williamsa. Według nich do rozpoznania atopowego zapalenia skóry musi występować świąd skóry w ciągu kilkunastu miesięcy oraz większość poniższych objawów;

– zmiany na grzbietach stóp, szyi czy zgięciach łokciowych,
– ogólna suchość naskórka,
– istnienie innych chorób alergicznych (np. kataru siennego),
– widoczne zmiany zapalne w zgięciach lub początek objawów już w okresie wczesnego dzieciństwa.

Wymienione kryteria wskazują także na istnienie dodatkowych objawów, jakimi mogą być; lokalizacja zmian na skórze, swędzenie, rybia łuska, podatność na zakażenia, dodatni wynik testów skórnych z użyciem alergenów, nawrotowe zakażenia skóry, zaćma, nietolerancja pokarmowa, łupież biały i tym podobne.

Pielęgnacja to podstawa

Atopowe zapalenie skory jest specyficznym schorzeniem wymagającym odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiednie kosmetyki i kremy, które zredukują podrażnienia. Drażniące objawy mogą dać perfumowane kosmetyki, dlatego warto ich unikać. W aptece znajdziemy szereg emolientów dostosowanych do wrażliwej skóry.Zadbajmy także o dodatkową ochronę naskórka, dzięki czemu woda nie ulegnie wyparowaniu z każdej warstwy skórnej.

Nawilżające balsamy i specjalne olejki przyniosą ulgę suchej skórze.

Leczenie farmakologiczne i pielęgnacja skóry to podstawowe czynniki, o których trzeba pamiętać podczas walki z AZS. Ważnym czynnikiem jest także zbilansowana dieta, która powinna stopniowo wykluczać potencjalne produkty wywołujące alergię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here