Stres w pracy – jak sobie z nim radzić

0
1446
stres
fot. pixabay.com

Stres w pracy to pojęcie, które zapewne nie jest obce większości z nas. Nawet pozornie proste zajęcia, które nam wydają łatwe, miłe i przyjemne zazwyczaj wcale nie są zupełnie bezproblemowe.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/stres-w-pracy/

Stres w pracy może występować na wielu płaszczyznach poczynając od obowiązków, które mogą być związane np. z ratowaniem zdrowia i życia, bezpieczeństwem własnym lub innych osób. Zwykło się mówić, że najbardziej stresujące zawody, to lekarz, policjant, ratownik medyczny, z pewnością tak właśnie jest ale istnieje też mnóstwo branż i obszarów działalności zawodowych, które generują ogromny stres dla naszego organizmu.

Źródła stresu

Za ten stan rzeczy odpowiada w głównej mierze współczesne tempo życia, notoryczny brak czasu związany z nadmiernym obowiązków jaki otrzymujemy. Koniecznością tworzenia priorytetów związanych również z obszarem życia rodzinnego. To wszystko powoduje, że spora część pracowników różnego szczebla w korporacjach lub różnego typu firmach sektora prywatnego odczuwa bardzo szybko syndrom, tak zwanego wypalenie zawodowego.

Dodatkowymi czynnikami jakie mogę wpływać na przyspieszenie tego procesu to również toksyczna atmosfera w pracy, nieprzychylność ze strony współpracowników, często również przełożonych. Pracownik, który nie jest w stanie wypełnić właściwie swoich obowiązków,  ponieważ np. nie ma pełnej wiedzy jak ma wykonać dane zadanie, nie został we właściwy sposób przeszkolony, nie został wyposażony we właściwe narzędzia konieczne do skutecznego wykonania pracy, będzie narażony w krótkim czas na ogromne obciążenie psychiczne, które może powodować przeróżne negatywne skutki dla jego zdrowia a nawet życia.

W wielu firmach opisany powyżej schemat działania jest niestety dość powszechną praktyką, powodowaną np. przez niewłaściwe przygotowanie kadry kierowniczej.

Zwalczanie stresu

Co robić w takiej sytuacji kiedy stres związany z pracą pojawia się każdego dnia i powoduje stany lękowe. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest jak najszybsze skontaktowanie się ze swoim bezpośrednim przełożonym. Przezwyciężenie wewnętrznych obaw i odpowiednio szybka reakcja może sprawić, że problem uda się rozwiązać. Bardzo wiele zależy od postawy przełożonego i jego dojrzałości emocjonalnej. Drugim krokiem jest kontakt z bliską osobą, która z dystansem spojrzy na naszą sytuacji i będzie mogła udzielić porady.

Przeczytaj też: http://www.30wtrampkach.pl/jak-dostosowac-diete-do-treningow-na-silowni/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here