Emolient – co to jest i jak działa?

0
2764

Emolienty to środki, które w kosmetologii stosuje się do nawilżania skóry. Mają wyjątkowe właściwości regeneracyjne i natłuszczające, dzięki którym łagodzą objawy atopowego zapalenia skóry oraz łuszczycy. Widocznie wpływają na poprawę stanu i wyglądu skóry, regenerują ją, likwidują świąd i łagodzą stan zapalny. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są emolienty?

Emolienty to hipoalergiczne substancje, które najczęściej wytwarza się z oleju z konopi, oleju makadamia, oleju canola, oliwy z oliwek, oleju kukurydzianego, czy masła shea. W swoim składzie zawierają nienasycone kwasy omega i omega 6 oraz substancje hydrofoliowe, które tworzą wodne emulsje i żele. Dermokosmetyki często uzupełnia się polialkoholami, pochodnymi mocznika, gliceryny, wazeliną lub lanoliną.

Działanie emolientów

Emolienty mają za zadanie nawilżyć, natłuścić i wygładzić skórę. Zatrzymują w komórkach wodę, dzięki czemu skóra nie ulega przesuszeniu i pozostaje nawodniona i nawilżona przez długi czas. Emolienty zwykle występują w formie lotionów, maści i kremów. Te ostatnie są najbardziej skuteczne, a ich stosowanie zaleca się przypadku wielu skórnych dolegliwości. Emolienty pozostawiają na skórze delikatny film, który zapewnia długotrwałe uczucie komfortu, a ponadto redukuje swędzenie i pieczenie.

Dla kogo emolienty?

Emlienty stosować mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Przed zastosowaniem należy się jednak upewnić, że dermokosmetyk nie został wzbogacony inną substancją, np. zapachową, która może uczulać i podrażniać delikatną skórę dziecka. Emolienty najczęściej stosują osoby o przesuszonej, atopowej skórze skłonnej do podrażnień i utraty wody. O tym, czym jest atopowe zapalenie skóry, przeczytamy w poświęconym mu artykule.

Czy emolienty są bezpieczne?

Emolienty są hipoalergiczne, nie powinny zawierać substancji zapachowych, konserwantów, spieniaczy, ani sztucznych barwników. Jeśli decydujemy się na zakup emolientów w drogerii, przed podejściem do kasy warto jednak uważnie przeczytać ich skład, by przekonać się, że produkt na pewno będzie dla naszej skóry bezpieczny. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest minimalne, a korzyści ze stosowania emolientów odczujemy już po ich pierwszym zastosowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here