38 tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie kobiety tuż przed porodem

0
1942
38 tydzień ciąży

Co wiemy o 38 tygodniu ciąży:

  • 38 tydzień ciąży to moment, w którym dziecko jest już w pełni rozwinięte, a akcja porodowa może rozpocząć się właściwie w każdej chwili.
  • 38 tydzień ciąży – dziecko osiąga wagę 3 kg. Jest mu ciasno i niezbyt wygodnie a jego nastrój zależy od ciebie.
  • 38 tydzięń ciąży to czas, kiedy stres i przemęczenie mogą bardzo szybko wywołać poród, więc miej się na baczności.
  • 38 tydzień ciąży to 9 miesiąc i koniec 3 trymestru ciąży.

Koniec ciąży – co dzieje się z organizmem?

W 38 tygodniu ciąży coraz częściej pojawiają się skurcze macicy. Nie zawsze zwiastują poród, czasem mają za zadanie zmiękczenie, skrócenie i lekkie rozszerzenie szyjki macicy. W 38 tygodniu ciąży uczucie narastającego ucisku w podbrzuszu to po prostu znak, że dziecko konsekwentnie wstawia się do kanału miednicy.

co dzieje się z kobietą w 38 tygodniu ciąży

Co może zwiastować poród?

  1. Odejście czopu śluzowego – możesz zaobserwować u siebie wzmożone upławy. Gdy szyjka uzyska gotowość do otwarcia podczas porodu, czop śluzowy zostanie wydalony. Może to nastąpić w różnych momentach. Jeśli wydzielina jest różowa lub ma pasemka krwi, oznacza to że poród odbędzie się najprawdopodobniej w ciągu doby.
  2. Odejście wód płodowych – nastąpić to może w sposób gwałtowny lub powolny. Jeżeli wody zaczynają odchodzić, należy zgłosić się do szpitala, nawet wtedy, gdy nie towarzyszą temu inne objawy zbliżającego się porodu. Są jednak kobiety, którym wody płodowe samoistnie nie odchodzą. Często pęcherz płodowy przebija położna w trakcie porodu.
  3. Biegunka, rozstrój żołądka, mdłości – przed wystąpieniem akcji porodowej organizm w naturalny sposób dąży do wypróżnienia przed porodem. Sensacje te mają na również próba uwolnienia się od napięcia ciała.
  4. Zmiana nastroju. Możesz być pobudzona, bądź wręcz przeciwnie – oszołomiona. Możesz odczuwać dreszcze i bóle głowy, kołatanie serca.
  5. Skurcze macicy, ból brzucha i okolicy krzyża – stają się coraz częstsze, regularne i mocniejsze. Mogą powodować bolesność w podbrzuszu lub uporczywy, tępy ból krzyża.

Kiedy będzie rozwiązanie?

Jeśli jesteś w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży, możesz się spodziewać rozwiązania w ciągu dwóch-trzech najbliższych tygodni.

Wicie gniazda – ciekawy syndrom

W ostatnich dniach ciąży kobietę dopada syndrom wicia gniazda. Charakteryzuje się on tym, że matka nie może znaleźć sobie miejsca i stale przepakowuje torbę do szpitala. Często także przegląda ubranka dziecka i dużo też sprząta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here