Zawał serca- skutek choroby wieńcowej.

0
1267
Zawał serca- skutek choroby wieńcowej.

Pęd życia, stres, zła dieta, brak aktywności fizycznej sprzyja chorobie wieńcowej. Co się dzieje, kiedy zlekceważymy sygnały zapowiadające poważne konsekwencje naszego trybu życia?
Obciążone serce zaczyna pracować w sposób niemiarowy i może dojść do szeregu schorzeń. Najgroźniejszym skutkiem jest zawał serca,
potocznie zwany atakiem serca. Zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn, choć kobiety również są na niego narażone.
Zawał serca to cichy zabójca. Profilaktyka zdrowia i uświadamianie pacjenta o objawach, a także następstwach zawału jest konieczna. Większa świadomość to większa szansa na uniknięcie konsekwencji związanych z chorobą wieńcową.
Co to jest zawał serca?
Najprościej mówiąc jest to niedotlenienie mięśnia sercowego, które powoduje jego martwicę. Do zawału dochodzi w kilka godzin od wystąpienia pierwszych objawów.
Pierwsze objawy zwiastujące nadchodzący zawał to: ból (pieczenie) w klatce piersiowej, duszności, dreszcze, drętwienie kończyny górnej, poty i ogólne osłabienie organizmu. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie od razu rozpoznać, że to nadchodzący zawał.
Co jednak zrobić, kiedy dojdzie do zawału?
Decydująca jest pomoc w pierwszych kilkunastu minutach od jego wystąpienia. Na pewno nie powinniśmy wpadać w panikę i dodatkowy stres. Nasze serce jest już obciążone i spokój będzie tu najlepszym rozwiązaniem.
Przede wszystkim należy jak najszybciej wezwać pogotowie i uzyskać profesjonalną pomoc. Kiedy objawy nasilą się, będziemy pod opieką specjalistów.
Jak zapobiegać zawałowi serca?
Warto poznać mechanizm działania choroby. Nie bez powodu nazywanej cichym zabójcą. Często pierwsze objawy są lekceważone, dlatego tak ważne jest uświadomienie pacjenta: co to jest zawał? Jakie konsekwencje niesie dla całego organizmu kiedy pierwsze objawy zostają zlekceważone.
Prawidłowa dieta, wypoczynek, dostarczenie organizmowi niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania, na pewno zmniejszy ryzyko wystąpienia choroby. Dbajmy o to, by całe życie cieszyć się zdrowym sercem.

http://www.serce.info.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here