Zapalenie pochwy – przyczyny i metody leczenia

0
2526

Zapalenie pochwy możemy zaliczyć do najczęściej występujących problemów ginekologicznych. Dotyka ono przeważnie kobiet w młodym wieku. Stan ten wywołany jest zaburzeniem prawidłowej równowagi flory bakteryjnej miejsc intymnych, której zadaniem jest ochrona narządów rodnych przed nadmiernym rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych.

Powstawanie stanu zapalnego

Czynnikiem, który prowadzi do zapalenia pochwy jest zakażenie:

  • bakteryjne (waginoza)
  • grzybicze (kandydoza)
  • rzęsistkowe (rzęsistkowica).

Najczęściej dochodzi do niego podczas stosunku seksualnego, miesiączki (poprzez używanie tamponów), poronienia, przebytych zabiegów ginekologicznych, stosowania antykoncepcji w postaci wkładki  wewnątrzmacicznej, a także niewystarczającej higieny osobistej. Należy unikać korzystania z przyborów toaletowych innych osób, takich jak ręczniki czy gąbki, a także siadania na desce klozetowej w miejscach publicznych. Warto zachować szczególną ostrożność na basenach i w saunie.

Objawy i leczenie

Najbardziej charakterystycznymi symptomami świadczącymi o rozwoju infekcji są świąd i pieczenie pochwy i sromu; upławy o nieprzyjemnym zapachu, których wygląd i konsystencja zależy od patogenu wywołującego zakażenie; ból podczas oddawania moczu oraz ból podczas stosunku. Jeśli zauważymy jakiś niepokojący objaw, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zdiagnozowanie zapalenia pochwy następuje poprzez wykonanie badania ginekologicznego, przeprowadzenie wywiadu z pacjentką oraz pobranie wymazu z pochwy (w celu wykonania badań mikroskopowych na obecność bakterii, wirusów i grzybów).
Leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków i leków miejscowych (zarówno doustnych, jak i dopochwowych). Wskazane jest również stosowanie probiotyków, które zawierają bakterie kwasu mlekowego. Pozwoli to odbudować prawidłową florę intymną. Jeśli nie wiemy jakie produkty będą dla nas odpowiednie, warto zajrzeć na stronę provag.info.
W niektórych przypadkach zaleca się, aby leczeniu poddał się również partner chorej kobiety. Należy pamiętać, że leczenie powinno trwać do końca, nawet jeśli objawy już ustąpiły. Ważne, aby podczas trwania procesu leczniczego powstrzymać się od współżycia seksualnego.
Warto wprowadzić także kilka zmian do swojej codziennej higieny. Przede wszystkim powinniśmy unikać zapachowych środków do higieny intymnej, tj. podpasek, papieru toaletowego i płynów do kąpieli, ponieważ zmieniają one prawidłowy poziom pH pochwy i okolic intymnych. Bieliznę zmieńmy na bawełnianą, dzięki czemu nasza skóra będzie mogła oddychać.

Nieleczone zapalenie pochwy

Stan zapalny pochwy może nieść za sobą szereg powikłań, do których zalicza się m.in.  zapalenie cewki moczowej i narządów miednicy mniejszej, zwiększoną podatność na zakażenie wirusem HIV, a w skrajnych przypadkach nawet bezpłodność. U kobiet, które miały wykonywany zabieg ginekologiczny mogą wystąpić komplikacje pozabiegowe. U kobiet ciężarnych nieleczona infekcja może być przyczyną pęknięcia błon płodowych lub przedwczesnego porodu. Pamiętajmy więc, by nie lekceważyć żadnego stanu zapalnego. Dbajmy o higienę intymną i reagujmy przy jakichkolwiek objawach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here