Leczenie kanałowe

0
966
Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe zęba (endodontyczne) -polega na usunięciu miazgi ze środka zęba. Leczenie to pozwala na zachowanie własnych zębów, zniszczonych przez proces próchnicowy.
Zęby mogą mieć różną liczbę kanałów, szczególnie trzonowce co wiąże się z tym, że i ujść kanałowych jest sporo.
Stomatolog zawsze sprawdza ,czy w dnie komory jest jedno ujście i czy przypadkiem w głębi nie ma wejść do innych kanałów.
Wskazaniami do leczenia kanałowego są:
– martwica miazgi
– zapalenie miazgi
– zmiany około wierzchołkowe
– ponowne leczenie kanałowe
Pacjentów skłania do wizyty przeszywający ból zęba, który towarzyszy zapaleniu miazgi. Infekcja może rozprzestrzenić się na kość wokół bolącego zęba, spowodować stan ropny lub obumarcie miazgi. Ból ten nie przechodzi sam, leki przeciwbólowe są w stanie na krótko go uśmierzyć, tylko wizyta u specjalisty jest w stanie go całkowicie pokonać.
Jak wygląda leczenie kanałowe zęba?
Na początku stomatolog zrobi RTG bolącego zęba, następnie poda nam środek przeciwbólowy. Jeśli środek przeciwbólowy nie zadziała, otworzy jamę zęba i usunie zapaloną tkankę, aby wyeliminować ból oraz zabezpieczy ząb do następnej wizyty.
Jeżeli po podaniu znieczulenie nie odczuwamy dolegliwości bólowych, wtedy rozpoczyna się usunięcie miazgi zęba, następnym etapem jest mechaniczne opracowanie kanałów korzeniowych, płukanie kanałów korzeniowych, wypełnienie kanałów i odbudowa korony zęba.
Ile trwa leczenie kanałowe?
Współczesna technologia w dobrych punktach stomatologicznych
pozwala na zakończenie leczenia już po jednej wizycie.
Jednak zdarza się , że przy ostrym zapaleniu trzeba poczekać, aż antybiotyk zadziała, jak również przy zmianach około wierzchołkowych trzeba czekać do ich wygojenia nawet kilka miesięcy.
Sama wizyta jeśli nie ma żadnych komplikacji nie trwa długo d 40 minut.
Koszty leczenia szacuje się od 300 zł d 2000 zł , wszystko zależy od tego, który to ząb i ile posiada kanałów, czy wizyta jest jedna , czy potrzeba kilku i oczywiście, czy po drodze leczenia nie napotkamy na dodatkowe problemy.

http://www.innowacjaiwiedza.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZasiłki
Następny artykułKalorie w jajku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here