Krioterapia – jakie są wskazania do wykonania tej terapii i jak się do niej przygotować?

0
2040
Krioterapia – jakie są wskazania do wykonania tej terapii i jak się do niej przygotować?

Krioterapia to zabieg praktycznie istniejący tak długo, jak istnieje świat. Oczywiście nie od zawsze znaliśmy tego typu sposób leczenia jako krioterapię, jednakże zawsze ona przybierała tę samą postać. Mowa tu o leczeniu za pomocą niskich temperatur. Właśnie tym w swojej istocie jest krioterapia.

Typologia krioterapii.

Terminem krioterapia najczęściej nazywamy leczenie w komorze kriogenicznej. Jednakże rozróżniamy dwa różne typy kroterapii. Pierwszy z nich to krioterapia miejscowa. Stosujemy ją wówczas, gdy poddajemy leczeniu jedynie fragment ciała. W przypadku krioterapii ogólnej, poddajemy leczeniu całe ciało, stąd stosujemy komorę kriogeniczną.

Wskazania i przeciwwskazania dotyczące krioterapii.

Jeśli chodzi o krioterapię ogólną, zalecana jest ona głównie osobom, które cierpią na dolegliwości związane z bólem kości lub reumatyzm. W przypadku krioterapii miejscowej, tych wskazań jest nieco więcej.

Można ją stosować przy różnego rodzaju urazach miejscowych. Mowa tu przede wszystkim o barkach, łokciach lub kolanach. W innych sytuacjach, krioterapia zalecana jest dla osób, u których stwierdzono brodawki występujące na skórze, czy też w przypadku występowania rwy kulszowej. Na szczęście o wiele mniej występuje przeciwwskazań. Tak w przypadku ogólnej krioterapii, jak i jej miejscowego odpowiednika.

Przede wszystkim krioterapii nie powinno się stosować w przypadku, gdy osoba cierpi na jakiekolwiek choroby serca. Krioterapia może doprowadzić w tym przypadku do zatrzymania akcji serca, a nawet do śmierci. Innym przeciwwskazaniem jest rzecz jasna brak przystosowania pacjenta do niskiej temperatury. Taki zabieg może się skończyć dla takiej osoby szokiem termicznym.

Przebieg krioterapii.

Z uwagi na objętość objawów, dużo szybciej przebiega terapia krioterapii miejscowej. W takiej sytuacji lekarz specjalista używa specjalnego aplikatora w miejscu bólu, który przewodzi temperaturę sięgającą -140 stopni Celsjusza. Oczywiście zabieg ten jest cykliczny, jednak jeden cykl trwa dosłownie chwilę.

Krioterapia – jakie są wskazania do wykonania tej terapii i jak się do niej przygotować?

Nieco dłużej przebiega zabieg krioterapii ogólnej. W pierwszej kolejności lekarz musi poznać pacjenta, tak by wiedzieć, czy jest on przystosowany do zabiegu i czy w ogóle można taki zabieg na nim przeprowadzić. Rzecz jasna nie możemy od razu wejść do komory o temperaturze -160 stopni Celsjusza.

Uprzednio lekarz chcąc przygotować nas do zabiegu, ustawia temperaturę rzędu -60 stopni, tak by przystosować pacjenta do bardzo niskiej temperatury. W trakcie zabiegu jak i bezpośrednio po nim nasza skóra staje się wrażliwa na jakiekolwiek bodźce, stąd nie należy jej dotykać. Po opuszczeniu komory zalecana jest krótka gimnastyka, bowiem, trzeba rozruszać wszystkie kończyny.

Korzyści wynikające ze stosowania kriokomory.

Dzięki zastosowaniu kriokomory organizm przystosowuje się do bardzo zimnych temperatur, dzięki czemu wzmacnia się nasz układ odpornościowy. Jesteśmy mniej podatni na jakiekolwiek choroby związane z przebywaniem w zimnym otoczeniu. Mowa tu przede wszystkim o przeziębieniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here