Kobiecie problemy intymne – jak sobie z nimi radzić?

0
2204

Praktycznie każda kobieta w swoim życiu nie raz będzie musiała się zmierzyć z kobiecymi problemami intymnymi. Najczęściej są to różnego rodzaju infekcje, objawiające się pieczeniem i swędzeniem okolic intymnych. Często towarzyszy im także specyficzna wydzielina, czyli upławy.

Jednak to nie wszystkie problemy dotyczące zdrowia intymnego, jakie przytrafiają się kobietom na całym świecie. Niepokojące są także zaburzenia związane z cyklem menstruacyjnym, jak np. brak okresu, znaczne spóźnianie się krwawienia, zbyt częsta miesiączka (np. częściej niż co 25 dni) lub krwawienia międzymiesiączkowe czy plamienia.

Przyczyny braku okresu

Ze względu na to, że przyczynami braku okresu najczęściej są problemy zdrowotne, to każda kobieta powinna zdecydować się na wizytę u lekarza, gdy tylko zauważy u siebie jakieś nieprawidłowości. Ginekolog przeprowadzi badanie ginekologiczne, może wykonać również USG, a czasem konieczna będzie także cytologia.

Często powodem braku okresu jest ciąża, nadmierne schudnięcie, zaburzenia hormonalne czy wyczynowe uprawianie sportu, które wiąże się z przeciążeniem organizmu.

Grzybica pochwy – częsta infekcja

Wiele kobiet cierpi na grzybicę pochwy, która jest wyjątkowo popularnym problemem intymnym. Objawia się szczypaniem i pieczeniem w okolicach intymnych, a także charakterystycznymi upławami. Można się nią zarazić na basenie, podczas korzystania z publicznej łaźni lub w wyniku kontaktu seksualnego z zarażoną osobą. Grzybica bardzo często nawraca, szczególnie w okresie osłabionej odporności lub bezpośrednio po antybiotykoterapii.

Regularne odwiedzanie lekarza ginekologa i stałe obserwowanie swojego ciała, zarówno pod względem ewentualnie rozwijających się infekcji, jak i problemów z regularnym miesiączkowaniem, pozwala każdej kobiecie możliwie najszybciej wykryć pewne nieprawidłowości. A to umożliwia postawienie szybkiej diagnozy, by od razu włączyć odpowiednie leczenie. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy dbać o swoje zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here